Praha Jeruzalém

Mluvčí Islámského džihádu vyhrožuje, že pokud Izrael „neprojeví porozumění“, vypukne vojenský konflikt.

Autor: Dalit Halevi, 9.5.2019 5:13

Abu Hamza, mluvčí „vojenského křídla“ Islámského džihádu, brigády Al-Quds, ve středu řekl, že pokud „nepřítel“ odmítne projevit porozumění, budou palestinské „organizace odporu“ pokračovat tam, kde skončilo poslední kolo konfliktu.

Zdůraznil, že palestinské „organizace odporu“, vedené brigádami Al-Quds, pozorně sledují naplňování porozumění „nepřítelem“ a že jejich prst je na spoušti.

Abu Hamza dodal, že bezprostředně po dohodě o příměří začala jejich vojenská výroba pracovat na doplnění raketového arzenálu.

"Nepřítel chtěl jednáním v Káhiře získat výměnu klid za klid, ale vedení organizací odporu to odmítlo," řekl Abu Hamza a dodal, že jejich rakety a protitankové střely přinutily Izrael přijmout palestinské podmínky příměří.

Abu Hamza vyzdvihl úlohu společného velení a úzké koordinace mezi vojenskými křídly Hamasu a Islámského džihádu, jak před konfliktem, tak i během něj.

V úterý vůdce Islámského džihádu Ziad al-Nakhala předpověděl válku mezi Izraelem a Gazou na letošní léto a to kvůli záměru "odzbrojit odpor v Gaze".

Vůdce Islámského džihádu dále tvrdil, že pokud by předchozí kolo eskalace pokračovalo, potom by "během několika hodin" započala raketová palba na Tel Aviv.

Eskalace začala poté, co palestinští arabští teroristé zahájili palbu na izraelské vojáky podél hranice Gazy v jižním Izraeli a zranili důstojníka a jednu vojačku.

V reakci na tuto střelbu letadla IDF zaútočila na vojenský post patřící Hamasu a zabila dva jejich teroristy.

Palestinské arabské frakce v Gaze později vyhrožovaly odvetou za letecký úder tím, že: „S ohledem na brutální izraelskou agresi proti našim lidem vedení společných palestinských frakcí odporu vyzývá všechny vojenské frakce, aby zvýšily svou připravenost, aby reagovaly na zločiny nepřítele.“

Teroristé z Gazy pak odpálili mezi sobotou a pondělím ráno na jižní Izrael asi 700 raket. Při tomto posledním kole konfrontace byli zabiti čtyři Izraelci.

V pondělí ráno ve 4:30 pak vstoupilo v platnost příměří zprostředkované Egyptem a Katarem.

 

09. 05. 2019 09:36 292 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem