Praha Jeruzalém

Člen Knessetu Smotrich požaduje, aby premiér Netanjahu a ministr Erdan v Den Jeruzaléma neuzavírali Chrámovou horu Židům.

Autor: Hezki Baruch, 16.5.2019 1:02

Předseda Národní unie Bezalel Smotrich ve středu apeloval na premiéra Benjamina Netanjahua a ministra veřejné bezpečnosti Gilada Erdana a žádal je, aby v Den Jeruzaléma povolili Židům vstup na Chrámovou horu.

"Není třeba dlouze rozebírat jednoduchý závazek izraelské vlády nařídit policii, aby pravidelně zpřístupnila Chrámovou horu Židům a určitě, aby se tak stalo v Den Jeruzaléma," napsal Smotrich Netanjahuovi a Erdanovi.

"Mimo to neexistuje žádná omluva, proč by měla být Chrámová hora pro Židy uzavřena kvůli hrozbám násilí a veřejného nepořádku ze strany extremistických muslimských elementů. Tento případ je příkladem toho, kdy se Stát Izrael nesmí vzdávat hrozbám násilí,“ pokračoval.

"Od chvíle, kdy uplynulo 52 let od osvobození Jeruzaléma a Chrámové hory a našeho návratu k dědictví našich předků a na místa, kde stál Chrám, přišel čas, aby byla Chrámová Hora skutečně v našich rukou," uzavřel Smotrich.

Izraelská policie počátkem tohoto týdne oznámila, že Chrámová hora bude pro Židy na několik dní uzavřena a to včetně Dne Jeruzaléma, s odkazem na „důvody veřejné bezpečnosti a veřejného pořádku“.

Po znovusjednocení Jeruzaléma v Šestidenní válce v roce 1967 byla Chrámová hora ponechána v rukou jordánských milic Waqf. Ty to využily a odstranil všechny známky starověké židovské přítomnosti na nejžidovštějším svatém místě.

Policie ve snaze Waqf uklidnit Židy diskriminuje. Aby zabránila konfliktu s muslimskými věřícími, omezuje počet Židů vstupujících na Chrámovou horu. Často ji také Židům úplně uzavírá, aby tak reagovala na muslimské vzpoury a to přes důkazy, že tyto muslimské vzpoury byly plánované v předstihu a právě proto, aby dostaly Židy z Chrámové hory ven.

Navzdory tomu palestinští Arabové ze svých nepokojů a násilí na Chrámové hoře pravidelně obviňují Izrael a obecně tvrdí, že se Izrael snaží Jeruzalém "judaizovat".

 

16. 05. 2019 07:14 154 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem