Praha Jeruzalém

Izraelský vyslanec v OSN Danny Dannon na úterním zasedání Rady bezpečnosti ukázal pašovací trasy zbraní Íránu a Hizballáhu do Libanonu.

Od: Algemeiner, 23. července 2019

Izraelský velvyslanec v OSN v úterý sdílel izraelské zpravodajské informace s Radou bezpečnosti OSN. Ty odhalují, kudy a jak Írán dodává zbraně pro teroristickou organizaci Hizballáh a upozorňují na pokračující hrozbu, kterou představuje teheránský režim a jeho libanonský zmocněnec podél severní hranice Izraele.

„V letech 2018–2019 Izrael zjistil, že se k posílení schopnosti Hizballáhu budovat vyspělé raketové systémy, do Libanonu pašují předměty s dvojím užitím,“ řekl Radě bezpečnosti Danny Danon.

Danon uvedl, že jednotky Quds Islámských revolučních gardových sborů (IRGC), které řídí íránské zásahy do zahraničí, „začaly využívat civilních námořních kanálů, konkrétně přístavu v Bejrútu“.

Danon řekl: „Bejrútský přístav se stal přístavem Hizballáhu.“

Danon zveřejnil, že Íránu a Hizballáhu pomáhali sýrští agenti, kteří od zahraničních civilních společností nakoupili zařízení dvojího užití – takové, které lze použít jak pro civilní, tak i vojenské účely – a převezli ho do Libanonu. Agenti dále uvedli tyto společnosti v omyl, když náklad oficiálně vyložili v přístavu v Bejrútu, ovšem následně ho převezli do továren na výrobu raket Hizballáhu.

Danon uvedl, že Hizballáh pravidelně používá civilní centra v Libanonu k nelegální přepravě zbraní, což je „hrubým porušením“ rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1701, která požaduje odzbrojení této teroristické organizace. Danon také Radě bezpečnosti představil mapu různých tras pro transfery zbraní.

Izraelský vyslanec na členské státy OSN naléhal, aby přijaly zvláštní opatření proti prodeji zařízení dvojího užití.

"Jste si naprosto jistí, že vaše společnosti nejsou ty, které prodávají zařízení dvojího užití do rukou Hizballáhu?" Ptal se Danon. "Jste si jisti, že vaši občané znají konečné uživatele tohoto zboží s dvojím užitím?"

 

24. 07. 2019 07:37 228 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem