Praha Jeruzalém

Prezident udělil mandát k složení vládnoucí koalice předsedovi Likudu, premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.

Autor: Tal Polon, 25.9.2019 20:31

Poté, co se izraelský prezident Reuven Rivlin setkal s Netanjahuem a jeho hlavním vyzyvatelem, předsedou Modrých a bílých Bennym Gantzem, pověřil ve středu večer předsedu Likudu a premiéra Benjamina Netanjahua úkolem vytvořit vládní koalici.

„Dokud se nezastaví negace a bojkoty různých stran, dokud tu nebude motivace k vytváření smluv, k dosažení dohod a kompromisu, nebude vytvořena vláda,“ řekl Rivlin.

„Navrhl jsem oběma kandidátům, aby zřídili vládu, kde si bubou rovni, ve které nebude mít žádný z bloků výhodu oproti druhému. Navrhl jsem, aby se změnil zákon tak, aby měl moc právě úřadující předseda vlády.“

Dodal, že je třeba se vyhnout třetímu kolu voleb. „Lidé nechtějí další volby. Je tu jasná výzva – ustanovení vlády. Pokud bude vláda ustanovena, zaplatí za to svou cenu a pokud ne, zaplatí ji izraelští občané.“

Toto oznámení přišlo poté, co Rivlin obdržel oficiální výsledky voleb.

Podle zákona má Rivlin, poté, co obdržel oficiální výsledky, sedm dní na to, aby jmenoval někoho, kdo má sestavit vládu. Podle svého prohlášení, se ale rozhodl jednat neprodleně.

Netanjahu bude mít na vytvoření vlády 28 dní s možným prodloužením o dva týdny.

Pokud jeho pokusy selžou, může pak Rivlin úkolem pověřit někoho jiného.

 

26. 09. 2019 05:40 125 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem