Praha Jeruzalém

Syrské demokratické síly varují, že z vězení, které již nelze chránit, utečou teroristé ISIS.

Od: World Israel News, 16. října 2019

Kurdští bojovníci v Sýrii říkají, že asi 11 000 teroristů ISIS drží jejich bezpečnostní síly v severovýchodní Sýrii. A ti jsou připraveni uprchnout díky příležitosti poskytnuté tureckou ofenzivou, informovaly Ynet.

Kurdové říkají, že už déle nemohou střežit vězení, kde jsou zadržováni teroristi ISIS.

Asi 4 000 teroristů z ISIS jsou Syřané, 4 000 Iráčanů a asi 2 500 zahraničních bojovníků z 50 různých zemí. Největší skupina cizinců pochází z Tuniska. Podle Pařížských představitelů je zde asi 60–70 francouzských civilistů, informovaly Ynet.

Teroristé byli zajati během kurdských operací za podpory USA. Jsou drženi v sedmi různých zařízeních.

Syrské demokratické síly (SDF), zastřešující skupina převážně kurdských milic, už měsíce varovaly, že pokud budou napadeni Tureckem, budou muset tyto věznice opustit. Tato hrozba se nyní stala realitou, říká SDF.

USA a Francie však tvrdí, že turecká invaze do Sýrie prozatím vězenice neohrozila a k hromadnému útěku nedošlo. Na druhou stranu videa zveřejněná na internetu ukazují, že velký počet vězňů ISIS už uniká.

„Jsou to jen budovy a nejsou dobře chráněny,“ říká vysoký představitel citovaný Ynet.

Rodiny těchto teroristů jsou drženy na jiných místech – v táborech, o nichž se říká, že praskají ve švech, a ve kterých dochází k mnoha nepokojům.

„V posledních měsících došlo k nárůstu počtu teroristických útoků spáchaných spícími buňkami ISIS v Sýrii,“ uvádí Ynet.

„Organizace nepřestávala fungovat ani poté, co v polovině desetiletí ztratila celé území Islámského státu, který založila v Sýrii a Iráku. Panuje obava, že únik teroristů a jejich rodin jim umožní znovu se v této oblasti usadit,“ uvádí se na serveru Ynet.

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké síly ze Sýrie umožnilo Turecku ji napadnout. Za to byl kritizován i od členů jeho vlastní strany.

Senátorka Lindsey Grahamová z Jižní Karolíny tweetovala: „Bez ohledu na to, co prezident Trump o svém rozhodnutí říká, je to PŘESNĚ to, co udělal prezident Obama v Iráku s ještě katastrofálnějšími důsledky pro naši národní bezpečnost.“

Grahamová pro Fox News řekla: „Největší lež, kterou (Trumpova) administrativa říká, je, že ISIS byl poražen ... to je pro mě jádro problému… Říct americkému lidu, že ISIS byl v Sýrii zničen, není pravda.“

 

17. 10. 2019 06:26 116 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem