Praha Jeruzalém

Zpráva: USA se setkaly s velvyslanci čtyř arabských států a vyzvaly je, aby s Izraelem uzavřeli dohody o neútočení.

Od: Arutz Sheva, 4.12.2019 2:03

Bílý dům oslovil několik arabských států, aby je povzbudil k tomu, aby s Izraelem uzavřely dohody o neútočení, informoval v úterý Barak Ravid z Channel 13 – citoval izraelské, arabské i americké zdroje.

Jedním z hlavních cílů Trumpovy správy na Blízkém východě je podpora normalizace vztahů mezi Izraelem a státy Perského zálivu. Dohody o neútočení jsou přechodným krokem mezi utajenými vztahy, které má Izrael s těmito zeměmi dnes, a plně obnovenými diplomatickými vztahy.

Izraelské, arabské a americké zdroje uvedly, že náměstkyně poradce pro národní bezpečnost prezidenta Donalda Trumpa Victoria Coatesová se minulý týden ve Washingtonu setkala s velvyslanci SAE, Bahrajnu, Ománu a Maroka. Všechny čtyři země mají s Izraelem tajné kontakty a spolupracují s ním, ale nemají oficiální diplomatické vztahy.

Coatesová prý přednesla iniciativu ohledně dohod o neútočení, řekla jim, že Trumpova administrativa takovýto krok podporuje a ptala se, jaké jsou jejich postoje.

Podle zpráv Channel 13 News arabští velvyslanci uvedli, že se to budou konzultovat a brzy se vrátí, aby odpověděli.

Izraelští představitelé uvedli, že tato žádost Bílého domu vychází z iniciativy jejich ministra zahraničí Jisraele Katze.

Katz tuto myšlenku přednesl už na zářijovém setkání v OSN s ománským ministrem zahraničí Yusufem bin Alawi a emiratským ministrem zahraničních věcí Anwarem Gargashem.

V pondělí a úterý tohoto týdne se v Bílém domě setkal americký meziagenturní tým vedený Coatesovou s izraelskou delegací vedenou izraelským ministerem zahraničí. Diskuse se zaměřily na iniciativu ohledně dohod o neútočení.

Ačkoli Bílý dům, podle Channel 13, pomáhá iniciativu prosadit, rozhovory jsou teprve v přípravné fázi.

Skutečnost, že Izrael teď má jen prozatímní vládu a směřuje k dalším volbám, a také touha arabských států dosáhnout pokroku v izraelsko-palestinském mírovém procesu a nenavazovat s Izraelem nějaké užší vztahy, činí celý proces velmi obtížným.

Jeden z vrcholných představitelů Trumpovy administrativy řekl, že USA „určitě uvítají rozšiřování vztahů mezi svými klíčovými spojenci a partnery na Blízkém východě“, „ale nijak by teď nekomentoval „soukromé diplomatické rozhovory““ a neměl, co by víc dodal.

 

04. 12. 2019 07:18 177 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem