Praha Jeruzalém

Členové současné vládní koalice vyzývají vládu, aby snížila nebo úplně pozastavila pomoc PA kvůli podněcování k násilí.

Autor: Marcy Oster/JTA, 5.12.2019 17:14

Poslanci norského parlamentu, jednoho z hlavních světových donátorů Palestinské samosprávy, požadovali, aby byly tyto příspěvky kvůli podněcování k násilí ve školních učebnicích, pozastaveny.

Členové vládní koalice ve čtvrtečním prohlášení uvádí, že ukládají vládě, aby „dokud Palestinská samospráva neposkytne uspokojivé zlepšení školních materiálů, omezila nebo pozastavila její finanční podporu“.

Tato instrukce sice není právně závazná, ale politicky je, pro norskou pravicovou vládu pod vedením premiérky Erny Solbergové, obtížné ji ignorovat.

Pokud by byla implementována, znamenalo by to pro financování Palestinské samosprávy ztrátu ve výši 24 milionů dolarů, uvádí norský Ústav pro sledování míru a kulturní tolerance ve školním vzdělávání.

Koaliční prohlášení se odkazuje na nedávný přezkum učebnic používaných ve školách Palestinské samosprávy.

„Součástí obsahu školních učebnic je násilí, mučednictví a teror. Koalice to považuje pro mírový proces a rozvoj demokracie v regionu za zničující a za výraz nezodpovědné výuky a považuje za nepřijatelné, aby Norské fondy podporovaly školský systém, který propaguje takto ničivé hodnoty,“ uvádí prohlášení.

Také nizozemská vláda snížila minulý měsíc výši své finanční podpory Palestinské samosprávě a to kvůli rentám teroristům v izraelských věznicích.

Podle údajů izraelského Ministerstva obrany z roku 2017 vyplatila Palestinská samospráva zhruba 198 milionů dolarů fondu pro rodiny teroristů zabitých během jejich útoků a dalších asi 160 milionů dolarů Palestincům zadrženým v izraelských věznicích.

 

06. 12. 2019 06:40 122 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem