Praha Jeruzalém

Po žádosti Lucemburska o uznání „Palestiny“ budou ministři zahraničí EU „podrobně diskutovat“ o situaci na Blízkém východě.

Autor: Elad Benari, 10.12.2019 6:00

Ministři zahraničních věcí Evropské unie budou příští měsíc diskutovat o tom, zda by 28-členný blok měl upravit svou politiku týkající se Izraele a Palestinské samosprávy, informovala The Associated Press v pondělí.

„Pokud chceme dvoustátní řešení, musíme pomoci a povzbudit obě strany, aby zahájily seriózní a důvěryhodné vyjednávání, a to se teď neděje“, řekl nový šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell novinářům po rozhovorech s ministry.

Borrell řekl, že ministři „budou podrobně diskutovat o situaci na Blízkém východě“, když se znovu setkají v Bruselu 20. ledna.

Jeho vyjádření přišlo den poté, co izraelské Channel 13 News oznámily, že lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn se snaží, aby v reakci na nedávné oznámení amerického ministra zahraničí Mika Pompea, že USA nevnímají izraelské komunity v Judeji a Samaří jako nezákonné, uznaly všechny členské státy EU „Palestinu“.

EU dlouhodobě zastává názor, že jakákoli mírová dohoda mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou by měla být založena na myšlence dvou států. Tento blok je také proti izraelské výstavbě v Judeji a Samaří a trvá na tom, že je podle mezinárodního práva nezákonná.

V dopise Borrellovi Asselborn napsal, že naděje na dvoustátní řešení je „den za dnem rozebírána kousek po kousku“, a že je čas zvážit uznání „Palestiny“ za stát.

„Politika osadnictví a demolic riskuje nahrazení dvoustátního řešení realitou jednoho státu vyznačujícího se neustálým konfliktem, okupací a nerovnými právy,“ napsal podle AP Asselborn.

Řekl, že jakékoli rozhodnutí EU o uznání Palestiny „nebude ani laskavostí, ani bianko šekem, ale pouhým uznáním práva palestinského lidu na vlastní stát. V žádném případě by to nebylo namířeno proti Izraeli.“

Představitelé PA tlačí na jednotlivé státy, aby oficiálně uznaly „Palestinu“, a to krokem, který by obešel přímé mírové rozhovory s Izraelem.

Zatímco několik evropských zemí v posledních letech „Palestinu“ uznalo, tyto kroky byly symbolické a měly malý, pokud vůbec nějaký skutečný diplomatický dopad.

 

10. 12. 2019 06:23 257 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem