Praha Jeruzalém

JERUZALÉM – Palestinská samospráva v úterý uvedla, že učinila krok k pořádání voleb, protože formálně požádala Izrael o povolení účasti Palestinců, kteří žijí ve východním Jeruzalému.

Od: Hamodia, úterý 10. prosince 2019, 16:44 hodin

„Oficiálně jsme požádali Izrael, aby umožnil obyvatelům východního Jeruzaléma účastnit se legislativních a prezidentských voleb,“ tweetoval Husajin al-Šejch, předseda Komise pro občanské záležitosti PA. „Čekáme na odpověď Izraele.“

Prezident PA Mahmúd Abbás v září na výročním shromáždění Valného shromáždění OSN řekl, že brzy vyzve k obecným volbám na palestinských územích.

Mezitím Hamas – lítý nepřítel PA – prohlásil, že je ochoten se voleb zúčastnit.

Na otázku, zda Izrael obdržel žádost Palestinců o pořádání voleb ve východním Jeruzalémě, mluvčí kanceláře předsedy vlády uvedl, že se touto otázkou zabývá, informovaly The Times of Israel.

Izrael povolil, aby se ve východním Jeruzalémě konaly volby PA v letech 1996, 2005 a 2006.

Mezi Hamasem a Fatahem, ústředním orgánem PA, však nebylo vyřešeno mnoho technických a politických otázek souvisejících s těmito volbami, například kdo by zajistil bezpečnost. Vzhledem k nejisté politické situaci v Izraeli se zdá být pochybné, že by se volby konaly v nejbližší době.

V každém případě pro ně nebylo stanoveno žádné datum.

 

11. 12. 2019 05:43 80 Daniel Žingor Zdroj: HAMODIA

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem