Praha Jeruzalém

Kvůli přetrvávajícím obviněním z antisemitismu stáhl Kulturní výbor OSN každoroční karneval v Aalst ze svého seznamu kulturního dědictví.

Autor: Elad Benari, Kanada, 13.12.2019 20:58

Kvůli přetrvávajícím obviněním z antisemitismu UNESCO, kulturní výbor OSN, v pátek stáhlo každoroční karneval v belgickém městě Aalst ze svého seznamu kulturního dědictví, informovaly AFP.

Jde o bezprecedentní krok, kdy Mezivládní výbor UNESCO pro ochranu nehmotného kulturního dědictví uvedl, že karneval stahuje (ze svého seznamu) „kvůli opakujícím se rasistickým a antisemitským projevům“.

Karneval v Aalstu, v belgicky mluvícím nizozemském regionu Flandry, byl původně zařazen na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO v roce 2010.

Ale karikatury ortodoxních Židů se zahnutými nosy a sedících na žocích s penězi pobouřila belgickou 40 000 židovskou komunitu.

Starosta města Christoph D'Haese nejprve tyto antisemitské projevy bránil, a to s tím, že „není na starostovi, aby je zakázal“, a že „pořadatelé karnevalu neměli zlé úmysly“.

D'Haese v očekávání rozhodnutí UNESCO se při svém projevu v kolumbijském hlavním městě Bogota v neděli vzdal tohoto místa na seznamu – tedy ještě před tím, než by mu bylo možné ho odebrat.

„Občané Aalstu byli groteskně obviněni,“ řekl starosta a dodal: „Nejsme ani antisemitští ani rasističtí. Všichni, kdo to podporují, věří lži. Aalst navždy zůstane hlavním městem výsměchu a satiry.“

Šéf evropské židovské asociace se sídlem v Bruselu (EJA) na základě jejich prohlášení uvedl, že představitelé Aalstu „skočili dříve, než by k tomu byli dotlačeni“.

„Navzdory široké kritice, navzdory jasným groteskním antisemitským výjevům, navzdory příležitosti minimálně uznat chybu a zranění, které způsobil, to starosta Aalstu stále odmítá a nadále zesměšňuje,“ řekl prezident EJA Rabbi Menachem Margolin.

UNESCO v březnu prohlásilo, že „pokud jde o takovéto záležitosi, je ostražité a nekompromisní“. Následně pak byla vysoká z toho plynoucí očekávání, že karneval bude ze seznamu 12. prosince stažen.

V prohlášení zveřejněném na zasedání v Bogotě, v němž bylo rozhodnutí oznámeno, se uvádí, že „je UNESCO věrné základním zásadám důstojnosti, rovnosti a vzájemného respektu mezi národy a odsuzuje všechny formy rasismu, antisemitismu a xenofobie.“

Spoluzakladatel této antisemitské akce v březnu pro JTA řekl, že své účasti na ní nijak nelituje.

„Myslím, že lidé, kteří se cítí být uraženi, žijí v minulosti holocaustu, ale tady šlo o současnost,“ řekl tehdy. „Nikdy nebylo v úmyslu nikoho urazit. Byla to oslava humoru.“

 

15. 12. 2019 05:47 61 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem