Praha Jeruzalém

Hodnota židovského majetku, který byli uprchlíci z arabských zemí ve 20. století nuceni tam zanechat, je výrazně nižší, než původní odhady.

Autor: Sam Sokol/JTA, 16.12.2019 20:41

Podle interní vládní analýzy Židé, kteří v letech následujících po založení Izraele, uprchli z Íránu a arabského světa, zanechali ve svých domovských zemích majetek v hodnotě přibližně 150 miliard dolarů.

Údaje citované izraelskými novinami Yisrael Hayom jsou výrazně nižší než čísla ze zpráv z počátku tohoto roku, podle nichž se Izrael připravoval požadovat po arabských státech odškodnění ve výši 250 miliard dolarů.

Ve dnech následujících po vyhlášení Státu Izrael v roce 1948 bylo přinuceno uprchnout ze svých domovů v arabských zemích na Středním východě přibližně 850 000 Židů. Byl jim zabaven majetek za za miliardy dolarů, na Židy byly uvaleny přísné restrikce a někteří byli popraveni.

V roce 2010 Knesset schválil zákon, který požaduje, aby součástí každé mírové dohody podepsané mezi Izraelem a jakýmkoli arabským státem byly reparace.

Podle zprávy, která byla sestavena na základě požadavku Rady národní bezpečnosti, zanechali uprchlí Židé v Íránu majetek ve výši 31,3 miliardy dolarů, v Libyi za 6,7 miliardy dolarů a v Sýrii za 1,4 miliardy dolarů. Ve zprávě nebyly uvedeny ostatní arabské státy.

 

17. 12. 2019 04:40 238 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem