Praha Jeruzalém

Izraelský rusky mluvící redaktor amerických novin Forum Daily Šimon Briman (Shimon Briman, Шимон Бріман) v březnu 2016 na konferenci Ukrajinského krizového média centra (Ukraine Crisis Media Center, Український кризовий медіа-центр) mluvil na téma: Izrael a "židovská karta" v Krymském konfliktu v letech 2014 - 2016, oficiální politika, propaganda a technologie médií. Na konci článku je odkaz na video.

V rámci svého vystoupení zmínil zajímavou ukázku ruské TV propagandy v průběhu krymské krize, ve které hraje roli ukrajinská židovská komunita. Na internetu se objevil sestřih doplněný o ukázky z TV, o kterých mluvil: https://www.youtube.com/watch?v=pQPKm8xJJx4

V první polovině dubna roku 2014 byl přítomen v Kyjevě, kde u hlavní synagogy natáčela ruská stanice Russia Today. Byl tam tehdy proto, že v synagoze zrovna probíhal několik měsíců (tedy před začátkem událostí v Kyjevě) naplánovaný trénink sebeobrany, který vedli izraelští instruktoři. Když to reportéři ruské televize zjistili, tak se snažili dostat dovnitř a natočit video o tom, jak jsou Židé v souvislosti s událostmi v Kyjevě nuceni připravovat se na útoky případně Ukrajinu opouštět. Ve videu ruské televize byly záběry na mladého rabína, který se balí a odjíždí se slovy: "...dříve jsme byli pod ochranou zákonů, dnes žádné zákony neplatí...", prostříhané s obrázky z ukrajinského parlamentu "...nechci odejít, ale jsem nucen, chci, aby se moje děti cítily bezpečně a svobodně a otevřeně mohly vyjadřovat svoje názory a proto odcházím..."

Ale to už se v reportáži zapomněli zmínit, že se nejedná o záběry z Kyjeva, ale ze Simferopolu (Сімферополь) hlavního města Krymu a že se jedná o reakci mladého rabína na obsazení Krymu neoznačenými vojáky Ruské federace a následnou anexi.

Rabín Míša se raději přesunul do Bratislavy:

https://echo24.cz/a/iy7ER/krymsky-rabin-utekl-na-slovensko-nechtel-jsem-zit-pod-ruskem

http://www.ztis.cz/rubrika/zidovske-komunity-ve-svete/clanek/po-utoku-na-krymskou-synagogu-nabada-rabin-cleny-o

https://www.tyzden.sk/casopis/16739/rabin-z-krymu/

Celé video (rusky, anglicky - simultánní překlad): http://uacrisis.org/41592-redaktor-gazeti-ssha-forum-daily

Forum Daily - Hlas ruskojazyčné ameriky (Voice of Russian-speaking America, Голос русскоязычной Америки): https://www.forumdaily.com/

Shimon Briman na Forum Daily: https://www.forumdaily.com/en/author/brimansh/

 

06. 01. 2020 05:42 155 JiBu Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova