Praha Jeruzalém

Maďarský ministr zahraničí řekl svému izraelskému protějšku, že je Maďarsko přesvědčeno, že ICC nemá pravomoc Izrael vyšetřovat.

Od: Arutz Sheva, 12.1.2020 3:04

Ministr zahraničí Yisrael Katz obdržel dopis od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó o rozhodnutí hlavního žalobce Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) vyšetřovat Izrael za údajné „válečné zločiny“ proti palestinským Arabům.

Maďarský ministr zahraničí ve svém dopise svému izraelskému protějšku zdůraznil, že ICC nemá pravomoc projednat případ proti Izraeli a že Maďarsko sdílí obavy Izraele ohledně politizace soudu a porušování státní suverenity Izraele ze strany ICC.

Katz vyjádřil vděčnost a ocenil postoj Maďarska, který je v souladu s hodnotami spravedlnosti a odráží vynikajícími vztahy mezi oběma zeměmi.

Poděkoval také izraelským diplomatům, kteří bojují proti rozhodnutí žalobkyně ICC, a dal jim pokyn, aby v boji proti tomuto rozhodnutí nadále pokračovali.

Hlavní žalobkyně Fatou Bensouda minulý měsíc oznámila, že chce zahájit úplné vyšetřování údajných izraelských „válečných zločinů“ na územích kontrolovaných Palestinskou samosprávou (PA).

Dodala, že před otevřením plného vyšetřování ICC požádala, aby rozhodl o území, nad kterým má jurisdikci, kvůli „jedinečným a vysoce sporným právním a faktickým otázkám spojeným s touto situací“.

Hlavní žalobkyně však dodala, že nepožadovala od soudců povolení k zahájení tohoto vyšetřování, protože došlo k obvinění ze strany PA, která se k soudu připojila v roce 2015 a od té doby k němu podala řadu právních stížností.

Stejně jako maďarský ministr zahraničí, se proti rozhodnutí hlavní žalobkyně postavil i australský premiér Scott Morrison. Ten premiéru Benjaminu Netanjahuovi řekl, že jeho země neuznává „stát Palestina“ ani jeho status členského státu Mezinárodního trestního soudu v Haagu, a proto se domnívá, že soud nemá v této věci žádnou pravomoc.

Mezitím nizozemský zákonodárce Geert Wilders vyzval svou zemi, aby Bensoudovou, kvůli jejímu rozhodnutí o vyšetřování Izraele, vyhostila.

„Mezinárodní trestní tribunál tu nemá žádnou pravomoc a chová se jako zaujatá propalestinská instituce a antisemitský soud,“ tweetoval.

 

12. 01. 2020 06:19 173 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem