Praha Jeruzalém

Íránský ministr zahraničí řekl, že evropské státy podlehly Trumpově nátlaku, když aktivovaly mechanismus řešení sporů k jaderné dohodě z roku 2015.

Autor: Elad Benari, 17.1.2020 3:31

Írán ve čtvrtek obvinil tři evropské státy, že podlehly „šikaně jako na střední škole“ ze strany Donalda Trumpa, když aktivovaly mechanismus řešení sporů k jaderné dohodě z roku 2015. Ten by nakonec mohl vést k opětovnému uložení sankcí OSN.

Británie, Francie a Německo tento týden spustily mechanismus pro řešení sporů v reakci na opakované porušení podmínek dohody ze strany Íránu. Toto následovalo po odstoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa z dohody v květnu 2018.

Washington Post ve středu informovaly, že Washington hrozil uvalením 25% cla na evropský dovoz automobilů, pokud tři hlavní evropské země formálně neobviní Írán z porušení jaderné dohody.

„Appeasement byl potvrzen. E3 vyprodaly zbytky # JCPOA, aby se vyhnuly novým Trumpovým sankcím. Přátelé – to nebude fungovat. Jen jste ho (Trumpa) povzbudili k ještě většímu apetitu. Pamatujete si šikanu na střední škole?“ Napsal íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif ve čtvrtek na Twitteru.

Dva evropští diplomaté potvrdili, že Washington skutečně hrozil sankcemi, ale vůdcové tří evropských států uvedli, že se rozhodli spustit tento mechanismus už předtím.

Další diplomat citovaný agenturou Reuters řekl, že dohady, že Evropané jednají v reakci na Trumpovy vyhrůžky, je mohou „zdiskreditovat, ale Trumpovi to bylo jedno“.

Začátkem tohoto týdne Írán reagoval na tento krok evropských zemí varováním před „vážnou a rozhodnou reakcí“, pokud by sankce byly znovu uloženy.

 

17. 01. 2020 05:31 93 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem