Praha Jeruzalém

JERUZALÉM (AP) - Izraelská armáda uvedla, že v reakci na středeční vypuštění zápalných balónků na izraelské území, zasáhl útočný vrtulník o den později cíle Hamasu v severním pásmu Gazy.

Od: Hamodia, 16. ledna 2020 17:46

Izraelská policie uvedla, že balónky nesly bomby a dopadly v jižním Izraeli. Dále policie uvedla, že došlo k výbuchu, ale nedošlo k žádnému zranění.

Izraelská armáda uvedla, že její letecký úder směřoval na „infrastrukturu používanou pro podzemní aktivity“ teroristické skupiny Hamas v Gaze. V Gaze místní zprávy uvedly, že letecký úder zasáhl otevřenou oblast. Nebyla hlášena žádná zranění.

Během více než roku a půl masových demonstrací podél izraelských hranic, které začaly na začátku roku 2018, Palestinci často vypouštěli na izraelské území zápalné balóny a draky a zapalovali velké rozlohy zemědělské půdy.

Vypouštění balónů bylo před několika měsíci zastaveno a demonstrace se zklidnily – Izrael a Hamas se totiž snaží realizovat neformální příměří zprostředkované mezinárodními zprostředkovateli.

Zdá se, že čtvrteční vypuštění balónů odráží nešťastnost Hamasu s pomalým tempem úsilí o zajištění příměří, jehož cílem je usnadnit ochromující izraelskou blokádu Gazy výměnou za klid podél této nestálé hranice.

 

17. 01. 2020 05:53 217 Daniel Žingor Zdroj: HAMODIA

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem