Praha Jeruzalém

V Íránu byl zastřelen velitel tvrdě prorežimních milic Basij, které byly spojencem Qassema Soleimaniho.

Autor: Elad Benari, 23.1.2020 4:42

Útočníci v Íránu zastřelili velitele tvrdě prorežimních milic Basij, které byly spojencem Qassema Soleimaniho, velitele Revolučních gard zabitého při americkém úderu v Iráku.

Basij jsou pod velením Revolučních gard tou nejmocnější a těžce vyzbrojenou bezpečnostní složkou v Islámské republice.

Abdolhossein Mojaddami, velitel Basij ve městě Darkhovin v jihozápadní provincii Khuzestan, byl v úterý před svým domem zastřelen dvěma muži projíždějícími na motocyklu, uvedla IRNA.

Podle IRNA se k zodpovědnosti za útok prozatím nikdo nepřihlásil. Ty Mojaddamiho označily za jednoho z „ochránců svatyně“, což je odkaz používaný k popisu členů bezpečnostních sil, kteří bojovali v nedávných konfliktech v Iráku nebo Sýrii.

Objevily se spekulace, že útok provedlo Arabské bojové hnutí za osvobození Ahvaze (ASMLA), které je odpovědné za minulé útoky v Íránu, jako byl například útok na vojenský průvod ve stejném regionu v září 2018.

Khuzestan byl jedním z hlavních center násilných protestů, které se v polovině listopadu, v reakci na zvyšování cen pohonných hmot, v Íránu přehnaly přes 100 měst a obcí.

Podle údajů zveřejněných Amnesty International minulý měsíc bylo při zásahu proti těmto protestům zabito nejméně 304 lidí.

Írán z nepokojů obvinil „zločince“ podporované zahraničními nepřáteli – tedy USA, Izraelem a Íránskými lidovými mudžahedíny, což je exilová ozbrojená opoziční skupina, kterou považuje za „teroristický“ kult.

Íránský nejvyšší vůdce Ayatollah Ali Khamenei prohlásil, že zásahem při násilných demonstracích jeho země rozbila „velmi nebezpečné“ spiknutí.

Íránské revoluční gardy zatkly asi 100 vůdců protestů a uvedly, že budou jednat tak, aby je přísně potrestali.

 

23. 01. 2020 06:48 236 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem