Praha Jeruzalém

JERUZALÉM (AP) – Na izraelskou žádost o kritiku Mezinárodního trestního tribunálu zareagoval ve středu francouzský prezident Emmanuel Macron velmi vlažně a uvedl, že tuto záležitost prostuduje.

Od: Hamodia, 22. ledna 2020 18:08

Makronova reakce zchladila naději izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na výrazný odpor proti ICC ze strany světových vůdců, kteří se sešli v Jeruzalémě při příležitosti 75. výročí osvobození tábora smrti v Osvětimi.

Nejvyšší státní zástupkyně Fatou Bensoudaová minulý měsíc uvedla, že existuje „rozumný základ“ pro zahájení vyšetřování válečných zločinů izraelských vojenských akcí v Gaze a také výstavby bytů v Judeji a Samaří. Před zahájením řízení ve věci požádala soud, aby určil, zda podléhá místní jurisdikci.

V úterý Netanjahu řekl, že naléhá na svět, aby proti ICC podnikl „konkrétní kroky“.

Vyšetřování nazval „totálním frontálním útokem“ na právo Izraele na sebeobranu a na právo Židů žít ve své „rodné vlasti“.

Ve středu před novináři v Jeruzalémě Macron řekl, že izraelská strana přednesla během vzájemných schůzek s Netanjahuem a prezidentem Reuvenem Rivlinem „velmi silnou žádost“.

Macron řekl, že chápe izraelské argumenty, ale potřebuje čas, aby zformuloval odpověď.

„Dám jim svou odpověď, až budu mít o této záležitosti lepší povědomí,“ řekl.

 

23. 01. 2020 07:14 186 Daniel Žingor Zdroj: HAMODIA

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem