Praha Jeruzalém

„Varujeme Izrael a vládu USA před překročením červené linie,“ zareagoval Abbásův mluvčí na oznámení, že Washington zveřejní svůj mírový plán v příštích několika dnech.

Od: World Israel News, 24. ledna 2020

Po čtvrtečním oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že mírový plán pro Blízký východ bude zveřejněn během několika dnů, jsou izraelské bezpečnostní síly, v přípravě na násilný útok na Chrámové hoře, v pohotovosti.

Minulý týden vyzval Hamas arabské věřící, aby hromadně navštěvovali všechny ranní modlitby v mešitě Al-Aqsa na Chrámové hoře a v Jeskyni patriarchů v Hebronu na protest proti „izraelským judaizačním schématům“ na muslimských náboženských místech.

„Poselství je jasné: Al-Aqsa a další svatá místa jsou ČERVENOU LINIÍ," řekl Hamas ve své výzvě ke zvýšené účasti na modlibách.

Podle zpráv Channel 12 News bude Trumpův mírový plán pro Izrael „nejštědřejším obchodem vůbec“. Kromě demilitarizovaného palestinského státu by měl zahrnovat izraelskou suverenitu nad údolím Jordánu a všechny osady v Judeji a Samaří.

Palestinská samospráva nad tímto posledním vývojem zuří.

„Pokud bude tato dohoda prohlášena za nepřijatelnou, palestinské vedení vyhlásí řadu kroků zaměřených na zachování našich legitimních práv a budeme požadovat, aby Izrael nesl plnou odpovědnost jako okupační vláda,“ řekl mluvčí prezidenta PA Mahmúda Abbáse ve čtvrtek. „Varujeme Izrael a vládu USA před překročením červené linie.“

Palestinci „mohou zpočátku reagovat negativně, ale ve skutečnosti je to pro ně pozitivní a budou k tomu hodně motivováni,“ řekl Trump.

„Je to skvělý plán. Tento plán by opravdu fungoval,“ dodal. „Rád bych to zvládl. Říká se, že je to ta nejtěžší ze všech dohod.“

 

26. 01. 2020 06:48 504 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem