Praha Jeruzalém

Princ Charles navštívil Betlém, setkal se s předsedou PA a vyzval k „spravedlivému a trvalému míru“ na Středním východě.

Autor: Elad Benari, Kanada, 24.1.2020 22:37

Princ Charles vyjádřil v pátek smutek nad utrpením a útrapami, kterým čelí palestinští Arabové, a vyzval k „spravedlivému a trvalému míru“ na Středním východě, informovaly Reuters.

Princ Charles, který se ve čtvrtek účastnil Světového fóra o holocaustu, se v pátek v Betlémě setkal s předsedou Palestinské samosprávy (PA) Mahmúdem Abbásem, modlil se s křesťanským duchovním a navštívil hrob své babičky, která je pohřbena na Olivové hoře v Jeruzalémě a ze strany Izraele jsou jí, za záchranu Židů během holocaustu, vzdávány pocty.

„Trhá mi srdce ... že bychom měli i nadále vidět tolik utrpení a rozdělení. Nikdo, kdo dnes přijíždí do Betléma, nemůže nevidět známky přetrvávajícího utrpení a situace, které čelíte,“ řekl, podle agentury Reuters, Charles, nejstarší syn královny Alžběty.

„... Mohu se k vám a ke všem komunitám připojit pouze ve vašich modlitbách za spravedlivý a trvalý mír ... Je to moje nejhlubší přání, aby budoucnost přinesla všem Palestincům svobodu, spravedlnost a rovnost, což vám umožní prosperovat a vzkvétat,“ dodal.

71 letý Charles uvedl, že by bylo „největší tragédií“, kdyby staré palestinské křesťanské komunity ze Svaté země vymizely. To je zřejmý odkaz na odchod mnoha arabských křesťanů ze Středního východu.

Oficiální zpravodajská agentura WAFA uvedla, že Abbas poděkoval Spojenému království za pomoc palestinskému lidu při budování státních institucí, za pomoc UNRWA a za akceptaci dvoustátního řešení a odmítnutí americké „Dohody století“.

„Doufáme, že Británie v blízké budoucnosti uzná stát Palestinu, protože jsme slyšeli, že to britský parlament vládě doporučil. Doufáme tedy, že se tak stane,“ řekl Abbás.

Předseda PA se minulý týden setkal s několika světovými vůdci, kteří přijeli do Izraele, aby se tu zúčastnili Světového fóra o holocaustu. Ve středu se v Ramalláhu potkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a podobně vyjádřil naději, že Francie uzná palestinský stát.

Palestinští arabští představitelé vyvíjejí na země tlak, aby oficiálně uznaly „Palestinu“, a to krokem, který by měl obejít přímé mírové rozhovory s Izraelem.

I když několik evropských zemí v posledních letech „Palestinu“ uznalo, tyto kroky byly symbolické a měly malý, pokud vůbec nějaký diplomatický dopad.

 

26. 01. 2020 07:13 143 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem