Praha Jeruzalém

Německý ministr zahraničí tvrdí, že protižidovské urážky a útoky se v reálném životě a internetovém prostoru staly v jejich zemi „každodenní událostí“.

Od: AFP, 26.1.2020 15:01

Ministr zahraničí Heiko Maas v neděli varoval, že pokud nebudou přijata naléhavá opatření k zastavení rostoucího antisemitismu, Židé mohou „masivně“ opustit Německo.

Maas v týdeníku Der Spiegel v předvečer 75. výročí osvobození tábora smrti v Osvětimi uvedl, že se protižidovské urážky a útoky v reálném životě a internetovém prostoru staly „každodenní událostí“.

Téměř jeden ze dvou německých Židů zvažuje odchod z Německa, řekl. Tato země se dlouho snaží čelit své nacistické minulosti.

„Musíme přijmout naléhavá protiopatření, abychom se ujistili, že se tyto myšlenky nezmění v hořkou realitu a nepovedou k masivnímu odchodu Židů z Německa,“ napsal.

Boj proti antisemitismu bude prioritou, až Německo v červenci převezme rotující předsednictví EU a v listopadu předsednictví Rady Evropy, hlavního orgánu bloku v oblasti lidských práv, slíbil Maas.

Německo bude usilovat o přísnější potrestání antisemitských činů, uvedl, a o to, aby i v dalších zemích EU bylo popírání holocaustu zločinem – v současné době je nelegální ve více než tuctu členských států, včetně Německa, Belgie a Itálie.

Berlín také zintenzívní boj proti protižidovským projevům nenávisti a dezinformacím v sociálních médiích, napsal Maas a řekl, že pachatelé „by měli v celé Evropě pocítit plnou sílu zákona“.

Antisemitský útok v říjnu 2019 ve východoněmeckém městě Halle – při kterém se střelec pokusil zaútočit na synagogu, ale nepodařilo se mu a tak zabil kolemjdoucího a zákazníka v obchodě s kebabem – ukázal, že „židovská místa a komunity“ potřebují lepší ochranu „po celé Evropě“.

Abychom toho dosáhli, přispěje Německo letos do Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) 500 000 eur (550 000 USD), uvedl Maas.

Diplomat zdůraznil význam vzdělání mladých lidí v tématech hrůz Druhé světové války, kdy bylo nacisty zavražděno šest milionů Židů.

Výzkum ukázal, že „třetina mladých Evropanů uvedla, že o holocaustu nic neví,“ řekl.

Tato jeho vyjádření přišla téhož dne, kdy průzkum YouGov zjistil, že 56 procent Němců souhlasí s povinnou školní návštěvou koncentračního tábora.

Přeživší holocaustu se v pondělí, při příležitosti 75 let od osvobození tábora sovětskými vojsky, sešli v Osvětimi. Mimo to světoví vůdci minulý čtvrtek uspořádali v Jeruzalémě vzpomínkový ceremoniál.

V Osvětimi-Birkenau bylo zavražděno více než 1,1 milionu lidí, zejména Židů. Nejvíce jich zemřelo v plynových komorách, ale mnoho také podlehlo hladovění, nemocem a přepracování.

 

28. 01. 2020 06:19 204 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem