Praha Jeruzalém

JERUZALÉM (Reuters) - v souladu s mírovým plánem navrženým prezidentem Donaldem Trumpem začal Izrael sestavovat mapy země v Judeji a Samaří, uvedl v sobotu premiér Benjamin Netanjahu.

Od: Hamodia.com, sobota 8. února 2020 20:28

„Už jsme na konci příprav mapování oblastí, které se podle Trumpova plánu stanou součástí státu Izrael. Nebude to trvat moc dlouho,“ řekl Netanjahu při volební kampani v osadě Maale Adumim.

Netanjahu uvedl, že oblast bude zahrnovat všechny izraelské osady a údolí Jordánu – tedy území, které Izrael vojensky spravuje od války v roce 1967, ale které Palestinci chtějí jako součást svého budoucího státu.

„Jedinou mapu, kterou lze přijmout jako mapu Palestiny, je mapa palestinského státu na hranicích před rokem 1967 s Jeruzalémam jako jeho hlavním městem,“ uvedl Nabil Abu Rdainah, mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

Vyhlídky na anexi, která již byla široce odsouzena, jsou nejasné.

Izrael uspořádá 2. března další parlamentní volby a Netanjahu, který čelí obvinění z trestné činnosti, doufá, že získá i své páté funkční období. V současné době řídí dočasnou vládu, jejíž právní pravomoc anektovat území je stále právně nejasná.

Osadníci tvoří část Netanjahuovy pravicové volební základny a mnoho členů jeho koaličního kabinetu považuje Judeu a Samaří za biblické srdce židovského lidu.

Většina zemí považuje izraelské osídlení na půdě obsazené ve válce (v roce 1967) za porušení mezinárodního práva. Trump v tomto změnil politiku USA a těchto námitek se zřekl.

Palestinci tvrdí, že osady způsobí, že jejich budoucí stát nebude životaschopný. Izrael uvádí bezpečnostní hlediska a biblické a historické vazby k zemi, na které tyto osady leží.

Trumpův plán předpokládá dvoustátní řešení s Izraelem a budoucím palestinským státem žijícími vedle sebe, ale zahrnuje přísné podmínky, které Palestinci odmítají.

Plán dává Izraeli mnoho z toho, o co již dlouho usiloval, včetně amerického uznání osad a izraelské suverenity nad údolím Jordánu.

Plánovaný a demilitarizovaný palestinský stát by podléhal izraelské kontrole nad jeho bezpečností a obdržel by pouště výměnou za ornou půdu osídlenou Izraelci.

Hned poté, co Trump 28. ledna svůj plán představil, Netanjahu řekl, že jeho vláda začne během několika dní rozšiřovat izraelskou suverenitu na osady a údolí Jordánu.

Zdá se však, že Washington na toto odmítl přistoupit a Netanjahu od té doby čelí tlaku vůdců osadníků, aby tato území anektoval i navzdory jakýmkoli námitkám ze strany USA.

 

09. 02. 2020 06:24 218 Daniel Žingor Zdroj: HAMODIA

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem