Praha Jeruzalém

Premiér naznačil, že selhání startu íránského satelitu nebylo náhodné.

Autor: Hezki Baruch, 10.2.2020 1:06

Premiér Benjamin Netanjahu v neděli večer komentoval selhání vypuštění íránského satelitu na oběžnou dráhu.

„Dnes jsme se doslechli, že Íránu se nepodařilo vypustit svůj satelit. Stejně tak se jim ovšem nepodařilo ani dodat zbraně do Sýrie a Libanonu, protože tam neustále působíme,“ uvedl Netanjahu na konferenci Likudu v Naharii, což tedy implikuje to, že selhání Íránu nebylo náhodné .

Íránská média v neděli informovala, že pokus Íránu o vypuštění satelitu na oběžnou dráhu selhal.

Při pokusu o rozmístění komunikačního satelitu Zafar I byla použita raketa Simorgh nebo „Phoenix“. Při vypuštění se nepodařilo přivést satelit na oběžnou dráhu – podle íránské televize, kvůli nízké rychlosti rakety.

Írán se pokusil vypustit satelit už před rokem, ale i v tomto selhal, když se nedostal na oběžnou dráhu.

K vypuštění došlo i přes varování amerického ministra zahraničí Mika Pompeea, aby Írán zastavil své úsilí ve vývoji balistických raket. Pompeo požadoval, aby Írán upustil od svých plánů na zahájení kosmického letu, přičemž uvedl, že by tento krok odporoval rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 2231.

Během nedělní konference Netanjahu také vyzval předsedu Modré a bílé Bennyho Gantze, aby přerušil svůj vztah s bývalým premiérem Ehudem Olmertem.

„Předseda vlády, Ehud Olmert, který je dnes blízkým poradcem Bennyho Gantze, nabídl Abbasovi Západní zeď. To je neuvěřitelné. Teď jde za Abbasem, aby zmařil Dohodu století. Vyzývám Gantze, aby se od Olmerta už konečně distancoval,“ řekl Netanjahu.

 

10. 02. 2020 06:09 276 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem