Praha Jeruzalém

Izraelský ministr zahraničí Yisrael Katz poblahopřál moderátorovi Al-Džazíry Faisalovi al-Qasimovi, který uvedl, že „sionismus byl nejúspěšnějším projektem 20. století“.

Autor: Aryeh Savir, TPS, 11. února 2020

Al-Qasim často publikuje názory svých 5,5 milionu následovníků na Twitteru, a to k různým otázkám.

V jednom z posledních tweetů al-Qasim uvedl, že sionistický projekt, na rozdíl od mnoha neúspěšných arabských projektů, uspěl. Toto tvrzení rozhněvalo mnoho jeho následovníků, kteří „považovali tento tweet za druh sionistické chvály.“

„Dobře, udělejme tedy průzkum: Kdo je podle vás vyspělejší, rozvinutější, demokratičtější a úspěšnější ... Izrael nebo arabské režimy?“ Zeptal se znovu.

Velká většina - 82% jeho stoupenců – souhlasila s tím, že „vyspělejší, rozvinutější, demokratičtější a úspěšnější“ je Izrael.

„Většina Arabů, když vás chce urazit, vás nazve „sionistou“, protože ví, že nejúspěšnějším projektem minulého století a současnosti je ten sionistický, zatímco všechny arabské projekty, zejména arabského nacionalismu, selhaly. Než použijete slovo sionista jako urážku, tak mu musíte nejprve dosáhnout alespoň ke kotníkům,“ napsal na Twitteru.

„Je na čase podporovat spolupráci a mír mezi lidmi v našem regionu,“ uzavřel Katz.

Izraelské vztahy s několika arabskými zeměmi se v posledních letech výrazně oteplily, a to jak otevřeně, tak i skrytě, protože sdílené strategické zájmy a především konfrontace nastupujícího Íránu v tomto regionu přivedly obě strany ke společnému stolu.

Loni v říjnu Katz poodhalil, že Izrael právě pracuje na dohodě o neútočení s několika arabskými státy na Blízkém východě, aby tak společně čelili hrozbě povstávající z Íránu.

 

12. 02. 2020 05:45 298 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem