Praha Jeruzalém

Syrský novinář odmítl tvrzení, že Izrael v arabských zemích zmařil demokracii a chválí židovský lid.

Autor: Elad Benari, 20.2.2020 6:47

Katarská Al-Jazeera nedávno pořádala debatu o Izraeli a arabských zemích.

Syrský novinář Thaer Al-Nashef, který se této debaty zúčastnil, prohlásil, že tvrzení, že Izrael v arabských zemích narušuje demokracii, je zcela neopodstatněné, a že všichni arabští diktátoři a autoritářští vládci jsou produktem svých vlastních arabských společností.

Al-Nashef zesměšňoval konspirační teorie, že Izrael verbuje arabské občany, aby se stali vůdci svých zemí, a řekl, že Izrael není odpovědný za pokrok nebo zaostalost arabských společností. Spíše, řekl, jsou Arabové zodpovědní za svůj vlastní osud a mohli by se od Židů něčemu přiučit, aby sami byli schopni „udělat z nemožného zázrak“.

Al-Nashef dále uvedl, že často se opakující tvrzení, že cílem Izraele je expandovat od Nilu k Eufratu, je nepravdivé, a že dva modré pruhy na izraelské vlajce představují židovskou modlitební šálu, nikoli tyto dvě řeky.

Další účastník diskuse, Sati 'Muhammad Al-Hajj, politický tajemník Nasseristické unieistické strany Súdánu, odmítl, že by cílem Izraele nebylo expandovat od Nilu po Eufrat, a že to není žádný mýtus, protože je to jasně popsánu v Protokolech sionských mudrců.

Debata proběhla 11. února 2020 a byla přeložena Institutem pro výzkum mediálních médií na Středním východě.

Loni zveřejnila MEMRI video s aktivistou a spisovatelem syrské opozice Issamem Zeitounem, který rovněž promluvil pro Al-Jazeeru.

V této debatě Zeitoun kritizoval Araby za nepřijetí plánu rozdělení země z roku 1947 a řekl, že představa, že Izrael je tyranský, arogantní, expanzivní a rasistický stát, je lež.

Řekl, že myšlenka, že se chce Izrael rozprostírat od řeky Eufrat k Nilu, je konstrukcí, kterou ve skutečnosti nikdy žádný Izraelec nevyslovil. Navíc Zeitoun řekl, že by Izrael nikdy s Araby nebojoval, kdyby na něj neútočili.

Zeitoun řekl, že je mnohem nebezpečnější Írán než Izrael, a uvedl, že spojenectví s Izraelem je podsattně lepší než současná situace.

Minulý týden analytik Al-Jazeery Faisal al-Qassem vyvolal bouři poté, co na Twitteru napsal, že „sionistický projekt, na rozdíl od neúspěšných arabských projektů, uspěl“.

Al-Qassem je syrský Drůz a není žádným stoupencem Izraele, ale kritizoval arabské vlády. Ve své talk show The Opposite Direction se pokouší účastníky natolik uvést do varu, že na sebe začnou křičet.

 

20. 02. 2020 08:59 925 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem