Praha Jeruzalém

Co je to WCC (Světová rada církví) a proč považuje Trumpův mírový plán za ekvivalent vyhlášení válečného aktu Palestincům?

Od: Israel News Talk Radio, 20.2.2020 00:44

Rod Reuven Dovid Bryant a Jerry Gordon diskutovali s Dexterem Van Zilem, analytikem Výboru pro přesnost podávání informací a analýz na Středním východě (CAMERA), aby spolu řešili otázku, proč je antisionismus jediným sjednocujícím faktorem Světové rady církví.

Zastřešující orgán této organizace byl založen v roce 1948 s cílem ujednotit svědectví křesťanů. Avšak s protichůdnými teologiemi je jedinou věcí, na které se (její členové) reálně shodnou, politické napadání židovského státu Izrael, čímž vytváří krytí Palestinské samosprávě vůči jakýmkoli snahám o normalizaci poměrů.

Místo toho WCC podporuje krví potřísněné činy kleriků, jako je například arcibiskup Attallah Hanna, hlava diecéze Řecké pravoslavné církve v Jeruzalémě, který byl odsouzen jak izraelským Ministerstvem zahraničí, tak i Mezinárodním výborem pro mezináboženské konzultace. Pak je tu jistý jihoafrický teolog Jerry Pillay, který kandiduje na vůdce WCC a který obviňuje Izrael z toho, že je státem apartheidu.

Generální tajemník Fykse Tveit z WCC spojil, v boji za mír na Blízkém východě, své síly s antiizraelskými církvemi a odsoudil Trumpův plán „Prosperitou k míru“. WCC považuje tento mírový plán za ekvivalent válečného aktu proti Palestincům. Poskytuje tedy krytí zkorumpovanému předsedovi Palestinské samosprávy (PA) Mahmúdovi Abbásovi, aby se vyhnul dvoustranným jednáním a nadále a vytrvale usiloval o obsazení prostoru mezi „řekou a mořem“ tím, že bude podněcovat k nenávisti a financovat terorismus. Podle Van Zileho se PA spoléhá na to, že WCC podporuje nepřátelství a agitaci vůči Izraeli. Palestinci věří, že WCC má přístup k mezinárodním sdělovacím prostředkům a podpoří agendu podněcování k nenávisti a terorismu.

WCC také působí v pozici dhimmi vůči islámskému supremacismu na Blízkém východě a kvůli hrozbám, které pro zmenšující se křesťanské menšiny v Egyptě, Sýrii, Iráku, Libanonu a Jordánsku znamená. WCC se bojí sektářských nepokojů a pogromů proti menšinovým křesťanům. Tyto přichází v důsledku normalizace vztahů s Izraelem a jsou podporovány arabskými státy Perského zálivu a jak palestinskými, tak i izraelskými Araby, kteří se stále více ztotožňují s výhodami plynoucími z izraelského práva a obchodu.

Van Zile poukazuje na kontrast mezi antiizraelskou agendou WCC a prosionstvím evangelikálních skupin, jako je např. 8 milionová Christians United for Israel. Připisuje to roli otců zakladatelů Spojených států, kteří byli protestanty znalí písem Starého zákona, kteří uznávali roli židovského níroda i jeho právo na stát, stejně jako právo Ameriky, spolu s atributem „vyvoleného národa“. Drtivá většina amerických evangeliků podporuje a miluje židovský lid a židovský národ Izraele. Van Zile věří, že evangeličtí pastoři dnes nenásledují ani vedení WCC ani OSN.

Když byla v rámci WCC vyzdvižena zvláštní role ruské pravoslavné církve, Van Zile poznamenal, že byla během éry studené války infiltrována KGB a rozmístila své křesťany do různých mezinárodních skupin. Ruská pravoslavná církev dnes dělá politiku Putinova režimu. To také zahrnuje utlačování menšinových křesťanských církví, které odporují pravoslavné hierarchii.

Diskuse se obrátila k argumentům Van Zileho o lidských právech a k uznání palestinské státnosti na základě Všeobecné deklaraci lidských práv, která byla přijata v roce 1948. Van Zile tvrdí, že tím, že Palestinci odmítají uznat židovská práva na jejich sebeurčení, podkopávají vlastní morální nárok na právo na rozhodování. Poukazuje na takzvanou Káhirskou deklaraci lidských práv, kterou vydala v 90. letech 20. století Organizace islámské spolupráce a která toto právo uděluje pouze pokud je potvrzeno islámské právo šaría, což je pochopitelně akt islámského supremacismu. Tím je porušena Všeobecná deklarace lidských práv OSN.

 

21. 02. 2020 05:45 186 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem