Praha Jeruzalém

V minulosti se premiér Benjamin Netanjahu kvůli mezinárodnímu tlaku, který je proti izraelské výstavbě ve východním Jeruzalémě, zdržel rozšiřování těchto čtvrtí.

Autor: Aaron Sull, World Israel News, 20. února 2020

Předseda vlády Benjamin Netanjahu ve čtvrtek oznámil, že schválil tisíce nových stavebních povolení pro dvě izraelské čtvrti ve východním Jeruzalémě.

Podle Netanjahua získá Har Homa 2 200 nových bytových jednotek a Givat Hamatos 4 000.

V Har Homě žije přibližně 40 000 Izraelců a očekává se, že nové bytové jednotky vytvoří prostor pro zhruba 10 000 dalších.

V minulosti se premiér Benjamin Netanjahu zdržel rozšiřování těchto čtvrtí kvůli mezinárodnímu tlaku, který je proti izraelské expanzi ve východním Jeruzalémě.

„Har Homu jsem založil, když jsem se poprvé v roce 1997 stal premiérem. Tehdy proti přání celého světa, a dnes jsem rád, že se dál rozšiřuje,“ uvedl Netanjahu. „Po celá léta se vlády stavěly proti této výstavbě a výstavbě v Givat Hamatos a nyní tam stavíme.“

Podle těchto plánů bude postaveno i 1 000 bytových jednotek pro arabské obyvatele v okolí.

„Budeme tu v Jeruzalémě společně žít v míru, v propojeném a vybudovaném Jeruzalémě, spojujeme všechny části sjednoceného Jeruzaléma, odstranil jsem hranice a tady se Jeruzalém buduje přímo před našima očimai. Jiní o tom mluví – my to děláme,“ řekl Netanjahu.

Podle očekávání se toto rozhodnutí setkalo jak s potleskem, tak i kritikou ze všech stran.

„Je to velká zpráva pro město a zejména pro mladé rodiny,“ řekl starosta Jeruzaléma Moshe Leon. „Jsem hrdý na to, že jsme se dožili doby, kdy jsme na cestě k budování Jeruzaléma a položili jsme na Sionu další kámen.“

Pro-palestinská nevládní organizace Peace Now nazvala tento krok „jasným důkazem“, že se Netanjahu snaží podkopat dvoustátní řešení.

„Plánovaná výstavba vrazí klín do středu palestinského rozrůstání měst – tedy mezi Ramalláhem a východním Jeruzalémem, a jako taková bude bránit zřízení palestinského státu s hlavním městem ve východním Jeruzalémě,“ uvedla ve svém prohlášení tato extrémně levicová organizace.

„Netanjahu vede Izrael k realitě dvounárodnostního státu apartheidu a ohrožuje tak sionistický projekt,“ uvádí toto prohlášení.

 

21. 02. 2020 07:12 122 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem