Praha Jeruzalém

Ministr dopravy Smotrich říká, že je tu omezená příležitost, kterou nesmí propást.

Od: Arutz Sheva, 5.4.2020 00:17

Ministr dopravy Bezalel Smotrich (Yamina) uvedl, že věří, že pravice by měla trvat na prosazení izraelské suverenity v Judeji a Samaří - i kdyby to mělo znamenat další kolo voleb.

Smotrich řekl: „Musíme to říct jasně: Podpora okamžitého uplatnění suverenity je klíčová, i kdyby to mělo znamenat čtvrté volby. Řešení koronavirové krize je teď důležité a naléhavé, ale nesmíme vzdát dlouhodobé strategické zájmy země.“

„V tomto ohledu máme omezený časový rámec vázaný právě na tuto americkou administrativu, který nesmíme propást.“

Smotrich učinil prohlášení v reakci na tiskové zprávy Baraka Ravida z Channel 13, který uvedl, že předseda Modré a bílé Benny Gantz nevylučuje anexi částí Judeje a Samaří a je připraven zvážit omezenou formu anexe v oblastech západně od bezpečnostního plotu.

Podle zdrojů z Gantzova okolí má pro anexi několik podmínek, které souvisejí s tím, kdy by to bylo provedeno, jak velká území by byla anektována a jak by byl tento proces realizován. Pokud jde o to kdy, krátká odpověď zní, že ne teď.

Podle těchto informací Gantz požadoval šestiměsíční období, ve kterém by byla anexe vyloučena, ale byl ochoten ustoupit na termín čtyř měsíců. Naproti tomu Netanjahu chce, aby anexe započala okamžitě nebo nejpozději do dvou měsíců.

Zpráva také uvádí, že Netanjahu upřednostňuje anexi od východu na západ od Jordánského údolí a zahrnující všechny židovské komunity za bezpečnostním plotem.

Gantz je připraven uvažovat o anexi, která by začínala od západu a postupovala na východ, počínaje osídlenými bloky, které by zůstaly v rukou Izraele v jakékoli budoucí dohodě. Uvádí se, že je ochoten uvažovat o symbolických anexích v Gush Etzion nebo Ma'aleh Adumim.

Na rozdíl od Netanjahua se Gantz staví velmi rezervovaně k případné anexi údolí Jordánu – zejména z obavy, že by to zničilo vztahy s Jordánskem a zrušilo mírové dohody z Osla. Je také proti anexi izolovaných osad.

Podle této zprávy se Gantz domnívá, že by anexe měla být prováděna v koordinaci s mezinárodním společenstvím, arabskými státy, zejména pak s Jordánskem a Palestinskou samosprávou. Zdroje uvedly, že se Gantz staví proti jednostranné anexi a chce, aby tento krok byl součástí širší politické dohody a zahrnoval „opatření“ s arabskou Palestinskou samosprávou, jako například „výměnou za anexi“ v Oblasti C.

V sobotu v noci Ronen Tzur, senior poradce předsedy Modré a bílé Bennyho Gantze, informoval o jednáních mezi Modrou a bílou a Likudem a o Gantzových vyjednávacích úspěších.

Podle Tzura budou Ministerstva zahraničí, obrany a spravedlnosti, která byla v posledním období obsazena pravicovými ministry, předána Modré a Bílé.

 

05. 04. 2020 06:00 85 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem