Praha Jeruzalém

„Nepamatuji takový přímý signál Hamásu v jeho touze pokročit v rozhovorech okolo vězňů,“ uvedl důstojník IDF.

Od: World Israel News, 7. dubna 2020

Kancelář předsedy vlády vydala v úterý prohlášení, že je připravena prostřednictvím zprostředkovatelů hovořit s Hamásem o dohodě, která by zahrnovala propuštění Izraelců zadržovaných touto teroristickou skupinou.

Izraelský vzkaz vyšel poté, co vůdce Hamasu Yahya Sinwar naznačil, že by byl takové dohodě otevřen.

Izrael poté vyslal zprávu, že „hlavní vyjednavač ve věci propuštění vězňů Yaron Blum a jeho tým spolupracují s Radou národní bezpečnosti a obrannými složkami jsou připraveni konstruktivně vyřešit navrácení těl (padlých vojáků) a pohřešovaných Izraelců a ukončit tento problém a volají po okamžitému dialogu prostřednictvím prostředníků.“

Hamas drží těla dvou vojáků IDF zabitých během konfliktu s Gazou v roce 2014. Jmenovitě jde o těla 21 letého Sgt. Orena Shaula a 23 letého poručíka Hadara Goldina. Goldinové dosud jsou velmi silými a otevřenými kritiky premiéra Benjamina Netanyahua, kterému se doposud nepodařilo vyřešit nevrácení mrtvoly jejich syna a pohřešovaných Izraelců, kteří padli do rukou Hamasu.

Dalším ztraceným Izraelcem je Avera Mengistu, který 7. září 2014 o s vé vlastní vůli přešel do pásma Gazy. Ztratil se tu také Hisham al-Sayed, beduín z Negevského města al-Hura, kterému se podařilo do pásma vstoupit 20. dubna 2015. Oba byli zadrženi Hamasem a oba měli diagnostikovanou duševní chorobu – předpokládá se, že jsou stále ještě naživu.

Generálmajor IDF v záloze Michael Milstein pro Channel 12 news uvedl: „Nepamatuji v posledních letech takový přímý signál Hamásu v jeho touze pokročit v rozhovorech okolo vězňů. Důvodem je obava Hamasu o zdraví jejich vězňů v Izraeli. Další pravdou je, že se bojí vypuknutí korony v Gaze a chápou, že budou potřebovat pomoc Izraele.“

 

08. 04. 2020 05:24 90 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem