Praha Jeruzalém

Další setkání předsedy vlády a předsedy Modré znamenalo pokrok směrem k sestavení vlády národní jednoty. Ráno se setkají znovu.

Autor: Elad Benari, 14.4.2020 00:49

Během pondělního setkání předsedy vlády Benjamina Netanjahua a předsedy Modré a bílé Bennyho Gantze byl v jednáních o sestavení národní nouzové vlády učiněn významný pokrok.

Obě strany ve společném prohlášení po schůzce uvedly, že se dohodly, že se ráno za přítomnosti svých vyjednávacích týmů setkají znovu.

Během setkání vypršel o půlnoci mandát, který byl Gantzovi udělen prezidentem Reuvenem Rivlinem k sestavení vlády.

Nicméně Netanjahu, Modří a Gantz však společně předložili Rivlinovi žádost o prodloužení mandátu.

Prezidentova kancelář poté potvrdila, že Rivlin obdržel Gantzovu žádost o prodloužení doby, která mu byla k sestavení vlády dána.

Žádost, která byla Rivlinovi předložena, má podpořit snahu obou stran s tím, že jsou velmi blízko k dosažení dohody. Podle této žádosti by se lhůta potřebná k sestavení vlády prodloužila do půlnoci středy 16. dubna.

Gantz a Netanjahu se setkali poté, co Gantz vydal veřejné prohlášení, v němž naléhal na předsedu vlády, aby usiloval o vytvoření vlády národní jednoty.

„Posledními volbami vznikla nová nouzová situace a my jsme čelili dvěma možnostem: přivést Izrael ke čtvrtým volbám nebo zřídit národní nouzovou vládu. Nechtěl jsem, aby se Modrá a bílá rozpadla, ale necouvl jsem se, když se moji kolegové odmítli pohnout kupředu.“

„Nouzová situace nás všechny přinutila přehodnotit současný stav. Netanjahu si uvědomil, že při řešení krize potřebuje mou pomoc. Jsme v tvrdé válce, počet mrtvých roste a dosahuje obrovských rozměrů. V tuto hodinu mi nikdo nebude kázat o politice a prosití mě, abych volil dobro našich občanů,“ řekl Gantz.

Mezitím v pondělí v noci představitelé strany Yamina Netanjahua  po setkání s Gantzem tvrdě zkritizovali.

„Netanjahu se vzdává všeho, co charakterizuje pravici, a svých „přirozených“ partnerů, jak nás nazývá. Zůstane u Itzika Šmuliho a Amira Peretze, komise pro naklonování levicových soudců, a jak každý ví, nedojde k žádnému vyhlášení svrchovanosti. Usoudil, že je možné využít výhod pravice a pak ji odhodit stranou. Toto odhození bude vzájemné,“ uvedli představitelé Yaminy.

Rovněž kritizovali Netanjahuovo rozhodnutí vzdát se postů ministerstev spravedlnosti a obrany.

„Bohužel se ukázalo, že Netanjahu prodává soudní systém a otázku suverenity levici. Pokud je to tak, éra pravicového bloku skončila.“

„Je to nůž do zad náboženskému sionismu, který za ním stál. Je neuvěřitelné, že se s 59 křesly všeho vzdal Gantzovi, který jich má 17,“ uzavírala svůj výčet Yamina.

 

14. 04. 2020 06:04 111 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem