Praha Jeruzalém

PA popírá zprávy, že dostane od Trumpovy vlády 5 milionů dolarů humanitární pomoci.

Autor: Elad Benari, Kanada, 18.4.2020 00:16

Palestinská samospráva v pátek odmítla jakoukoli finanční pomoc ze strany americké vlády a uvedla, že kontakty mezi oběma stranami jsou stále pozastaveny, informovala tisková agentura Xinhua.

Ibrahim Milhem, mluvčí kabinetu PA, na tiskové konferenci konané v Ramalláhu uvedl: „od současné americké vlády jsme nedostali žádné peníze a nemáme s ní žádné vztahy ani kontakty.“

Ve čtvrtek bylo oznámeno, že Trumpova administrativa vzhledem k pandemii koronaviru plánuje poskytnout humanitární pomoc ve výši 5 milionů dolarů na pomoc nemocnicím v oblastech Judeje a Samaří pod správou PA.

Velvyslanec USA v Izraeli David Friedman později tuto zprávu na Tweeteru potvrdil.

Během posledních tří let snížila Trumpova administrativa téměř veškerou civilní a humanitární pomoc PA, v hodnotě zhruba 500 milionů dolarů ročně.

V srpnu roku 2018 se Trumpova administrativa rozhodla zcela zastavit své financování agentuře OSN pro „palestinské uprchlíky“ (UNRWA), která dříve dosahovala zhruba 350 milionů dolarů ročně.

Pozdějií pak USA  zkrátily přímou pomocí šesti nemocnicnicím, které slouží především palestinským Arabům v Jeruzalémě, o 25 milionů dolarů.

V dalším kroku Washington snížil pomoc PA pro programy podporující řešení konfliktů s Izraelci.

PA USA bojkotuje, protože prezident Donald Trump v prosinci 2017 uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele, a z důvodu, že je proizraelský, odmítá jeho mírový plán.

 

19. 04. 2020 05:33 80 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem