Praha Jeruzalém

Rozhodnutí soudu ve prospěch osmi rodin navazuje na rozhodnutí z loňského července, že je Palestinská samospráva je odpovědná za škody až do výše 1 miliardy NIS.

Od:  JNS, 26. dubna 2020

Okresní soud v Jeruzalémě v pátek rozhodl, že Palestinská samospráva musí zaplatit 500 milionů NIS (142 milionů dolarů) rodinám osob zabitých při palestinských teroristických útocích, většinou během Druhé intifády (2000–2005).

Soudce Moshe Drori loni v červenci rozhodl, že je PA zodpovědná za škody až do výše 1 miliardy NIS (284 milionů USD). Od té doby se izraelská organizace Shurat HaDin snažila prokázat škodu jménem osmi rodin, které představovaly 17 žalob, podle nichž bylo, většinou mezi lety 2000 a 2002, zavražděno 34 Izraelců a sedm zraněno.

Zatímco některé z útoků se týkaly také Hamásu a Palestinského islámského džihádu, soud viní ze zodpovědnosti PA, a to na základě jejích prohlášení, která oslavovala všechny teroristické útoky během Druhé intifády a podpoře skupin, které útoky prováděly, informovaly The Jerusalem Post.

Vzhledem k tomu, že bude mít toto rozhodnutí složité diplomatické důsledky, soud rozhodl, že vybraná částka bude prozatím jen 500 milionů NIS, přičemž platby budou podle těchto zpráv rozloženy v čase.

Peníze mají být použity z prostředků „Pay to Slay“ (plateb za vraždy) PA a také z celní daně, kterou Izrael každý měsíc PA platí. „Pay to Slay“ označuje fond PA, ze kterého jsou vypláceny měsíční renty rodinám zabitých, zraněných nebo uvězněných Palestinců kvůli účasti na teroristických útocích nebo jiných typech politicky motivovaného násilí proti Izraelcům.

Po tomto rozhodnutí prezident Shurat HaDin Nitsana Darshan-Leitner řekl, že jeho organizace svůj boj neukončí, dokud nevzejde spravedlnost pro všechny oběti terorismu.

„Odsouzení teroristů nekončí jejich uvězněním, pokud je Palestinská samospráva nadále financuje a podporuje jejich teroristické činy. Palestinská samospráva pozná, že cena krve na jejich rukou je velmi vysoká a nyní bude muset zaplatit,“ řekl pro Ynet.

Rozhodnutí přichází těsně před Jom Hazikaron, izraelským památným dnem padlých vojáků a obětí teroristických útoků, který začíná v pondělí večer.

 

27. 04. 2020 06:12 273 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem