Praha Jeruzalém

Po briefingu o vývoji koronaviru hovořil Netanjahu s reportéry a naléhal na soud, aby se nezapojoval do politických záležitostí země a nevynutil tak nové volby.

Od: Associated Press, 4. května 2020

Izraelský premiér v pondělí naléhal na Nejvyšší soud, aby nezasahoval do jeho úsilí o vybudování koaliční vlády a vyhrožoval tím, že rozhodnutí proti němu by mohlo tuto zem přivést k bezprecedentním čtvrtým předčasným volbám během doby o něco delší, než jeden rok.

„Doufáme, že tady soud nezasáhne. Není třeba zasahovat. Máme tady vůli lidu, jasně vyjádřenou vůli lidu,“ řekl premiér Benjamin Netanjahu, který hovořil s reportéry po vystoupení ke koronaviru.

Pokud soudní rozhodnutí naruší naši koaliční dohodu, „zvyší to šanci, že nás to přivede ke čtvrtým volbám, což by byla katastrofa,“ dodal.

Netanjahu vznesl své připomínky krátce poté, co soud druhý den poslouchá argumenty napadající koaliční dohodu.

Rozhodnutí soudu, které se očekává do konce týdne, určí, zda se Izrael vymaní ze své dlouhodobé politické paralýzy mezi Netanjahuem a jeho bývalým politickým soupeřem Benny Gantzem, který se nedávno připojil k vládě, nebo zda země půjde do dalších voleb.

Soud zkoumá dvě klíčové otázky: zda politik, který čelí obvinění z korupce, jako je Netanjahu, může sestavit novou vládu; a zda jeho koalice jednáním s Gantzem porušila zákon.

Argumenty proti nově vznikající koalici vyslýchal neobvykle velký panel 11 soudců, kteří na sobě měli obličejové masky a byli odděleni plastovými bariérami. S ohledem na důležitost případu soud učinil vzácný krok a celé slyšení vysílal na svých webových stránkách a v národní televizi.

Netanjahu a jeho spojenci považují vrchní soud za liberální baštu, která, aby zasáhla do politických záležitostí, překročila své hranice a obviňují ho, že podkopává vůli lidu vyjádřenou ve volbách.

Po politickém patu po třech vyrovnaných předčasných volbách, dosáhli minulý měsíc Netanjahu a bývalý náčelník generálního štábu Gantz dohody, ve které společně sestavili nouzovou vládu, která má bojovat proti koronavíru a jeho ekonomickým dopadům.

Dohoda určuje, aby jako předseda vlády nejprve sloužil Netanjahu a Gantz, aby si s ním tuto pozici  vyměnil po 18 měsících. Staronová pozice by čelila všem úskalím současného předsedy vlády, včetně požadavku na osvobození od zákona, který vyžaduje, aby všichni veřejní činitelé, s výjimkou předsedy vlády, rezignovali, pokud budou obviněni ze spáchání trestného činu.

Soud je tedy žádán, aby o tomto uspořádání neprodleně rozhodl – a to velmi naléhavě, protože čtvrtek je konečnou lhůtou pro předložení nové vlády – následně by byly vypsány nové volby.

Zeev Elkin, ministr vlády Netanjahuovy strany Likud, varoval, že jakýkoli soudní zásah může vyvolat velmi nepopulární volby.

„Koaliční dohoda je velmi složitá. Přesunutí jedné cihly by mohlo rozbít celou strukturu a vynutit si čtvrté volby,“ uvedl Elkin pro Israel’s Army Radio.

Izraelský generální prokurátor, Avichai Mandelblit, v stanovisku soudu uvedl, že zatímco Netanjahuova obvinění „znamenají významné problémy“, neexistuje žádný právní základ, který by mu bránil ve výkonu služby, zatímco čelí obvinění z trestného činu. Některé protivládní skupiny se však proti tomu odvolaly a uvádí precedens, který nutí ministry vlády a starosty, aby v případě obvinění rezignovali.

 

05. 05. 2020 06:51 84 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem