Praha Jeruzalém

Po víc jak 500 dnech setrvávání na mrtvém bodě schválil Knesset první izraelskou vládu od roku 2015.

Autor: David Rosenberg, 17/05/20 17:25

V neděli odpoledne byla oficiálně zvolena třicátápátá vláda Izraele. Skončila tak téměř rok a půl dlouhá patová situace a tři po sobě následující parlamentní volby za méně než jeden rok.

120-členný Knesset tak v neděli odpoledne  v poměru 73 ku 46 odhlasoval sestavení nové vlády – první řádní izraelské vlády od roku 2015.

Tato  vláda národní jednoty, vedená premiérem Benjaminem Netanjahuem a alternativním premiérem Bennym Gantzem, má trvat jen tři roky - oproti standardním čtyřem – s Gantzem jako druhým předsedou vlády, který by měl Netanjahua vystřídat po osmnácti měsících.

Bývalý ministr cestovního ruchu Yariv Levin (Likud) bude předsedou Knessetu – získal podporu 72 poslanců.

Netanjahu složil v neděli přísahu jako předseda vlády a jeho koaliční partner Benny Gantz jako alternativní předseda vlády.

Zbývající ministři složí přísahu také ještě tuto neděli – tím bude 35. vláda Izraele kompletné a zároveň dosud největší – bude mít celkem 36 ministrů a 16 náměstků.

Nová vláda národní jednoty se opírá o celkem 74 členů Knessetu z pravé i levé částá politického spektra – 36 poslanců Likudu, 15 poslanců Modré a bílé, 9 zákonodárců Shasu, 7 Spojené tóry a judaismu, 3 členy Labour Party, 2 z Derech Eretz (kteří se odštěpili od Telemu), 1 z Židovského domova a 1 z Gesheru.

 

18. 05. 2020 06:20 82 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem