Praha Jeruzalém

Amiram Ben-Uliel byl shledán vinným ze žhářského útoku, který zanechal tři mrtvé členy palestinské rodiny, včetně ročního chlapce.

Autor: David Rosenberg, 18.5.2020 9:46

Izraelský Žid obviněný ze smrtícího žhářského útoku na dům palestinských Arabů byl v pondělí ráno shledán vinným.

Dvacet pět let starý Amiram Ben-Uliel, rezident malého města poblíž Šila v Samaří, byl Okresním soudem v Lodě, v souvislosti s útokem v Dumě v roce 2015, odsouzen za trojnásobnou vraždu. Ben-Uliel byl také shledán vinným ze dvou pokusů o vraždum, spiknutí a spáchání zločinu z nenávisti. Soud však rozhodl, že je Ben-Uliel nevinný z členství v teroristické organizaci.

Před soudem proti rozsudku protestovali demonstranti a obviňovali vyšetřovatele z vynucení Ben-Ulielova přiznání.

Tři příslušníci rodiny Dawabshe zemřeli, když se jejich domov ve vesnici Duma v noci 31. července 2015 ocitl v plamenech.

Jednoletý Ali Said Muhammed Dawabshe, jeho 26letá matka Riham Dawabshe a jeho 32letý otec Said Muhammed Hassan Dawabshe, byli při tomto žhářském útoku zabiti. Další syn rodiny Ahmed, i když utrpěl na většině těla vážné popáleniny, přežil.

Během vyšetřování požáru v domě Dawabsheů, byly zajištěny důkazy, že požár zapálily Molotovovy koktejly vhozené do ložnice. Kromě toho také byly poblíž tohoto domu nalezeny hebrejské graffiti mj. s nápisem „Pomsta!“. To vedlo k podezření, že byl žhářský útok proveden izraelskými teenagery.

Ten večer bylo také zaútočeno na druhý dům v Dumě. Ten však byl prázdný a při tomto požáru nebyl nikdo zraněn.

V lednu 2016 byl Ben-Uliel obviněn z trojnásobné vraždy a členství v teroristické organizaci. Sedmnáctiletý obyvatel Samaří, jehož jméno nebylo dosud zveřejněno, byl obviněn z ponoukání a napomáhání při trojnásobné vraždě.

V obvinění státní zástupci uvedli, že Ben-Uliel a druhý podezřelý teenager naplánovali útok na dva domy v Dumě jako pomstu za vraždu Malachiho Rosenfelda, který byl zemřel na Alon Road jižně od Dumy při útoku teroristické buňky Hamasu, jen měsíc před tím.

Sedmnáctiletý podezřelý později podepsal dohodu s prokuraturou, v níž připustil, že se při plánování žhářského útoku spikl s Benem Ulielem.

Tato dohoda vyvolala kontroverzi, když její kritici tvrdili, že přiznání teenagera bylo získáno pod extrémní tlakem a některé části i mučením.

Později, v červnu 2018, Okresní soud v Lodži některá přiznání (nikoli všechna) odmítl přijmout s tím, že akceptoval tvrzení, že byla získána pomocí nezákonných „pokročilých vyšetřovacích technik“.

 

19. 05. 2020 05:09 94 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem