Praha Jeruzalém

Izraelský kyberútok na íránský přístav byl odvetou za íránský útok na Izrael, tvrdí západní zdroj. „Írán překročil červenou linii.“

Autor: David Rosenberg, 19.5.2020 11:44

Kyberútok na íránský přístav připisovaný Izraeli byl podle podle Channel 12 proveden jako odveta za podobný útok Íránu na izraelský cíl.

Pár hodin poté, co The Washington Post v pondělí večer zveřejnily zprávu, ve které uvedly, že za kybernetický útok 9. května na terminál Shahid Rajee v přístavu Bandar Abbas v Íránu byl zodpovědný Izrael, informovaly Channel 12, že západní zdroj nejenže potvrdil, že tímto útokem byl skutečně Izrael, ale také popsal, co ho k tomu vedlo.

Zdroj pro  Channel 12 uvedl, že kyberútok na Írán z 9. května byl proveden v reakci na útok Íránu zahájený na konci dubna.

„Írán překročil červenou linii – Izrael musel reagovat,“ uvedl zdroj.

„Kyberútok na přístav Bandar Abbas v Íránu byl reakcí Izraele na podobný útok, který (Írán) před dvěma týdny provedl proti izraelské vodovodní infrastruktuře – útok, který selhal.“

„Izraelci doufají, že se tady Íránci zastaví. Íránci napadli vodní infrastrukturu; nezpůsobily mnoho škod, ale překročili červenou linii a Izraelci museli zareagovat.“

Izraelský generálmajor v záloze Amos Yadlin, který v současné době vede izraelský Institut pro národní bezpečnostní studia, v úterý ráno tweetoval, že kyberútok na terminál Shahid Rajee v Bandar Abbas vypadá jako izraelská odveta za pokus o kyberútok na vodní infrastrukturu Izraele.

„Vypadá to, na izraelskou reakci na íránský útok na izraelský vodovodní a odpadový systém.“

Začátkem tohoto měsíce bylo oznámeno, že za pokusem o kyberútok na izraelskou vodní infrastrukturu stojí Írán a že byl útok proveden prostřednictvím amerických serverů.

Vrchní představitel amerického Ministerstva energetiky „znovu zopakoval závazek Trumpovy správy chránit Ameriku a její spojence před těmito druhy útoků.“

O několik dní později uspořádal izraelský bezpečnostní kabinet schůzku, kde projednal kyberútoky zahájené proti izraelské vodní infrastruktuře.

„Je to útok, který odporuje všem (etickým) kódům, dokonce i v době války. Něco takového jsme neočekávali ani od Íránců. Takovýto druh útoku, je zakázáno provádět,“ řekl tehdy vysoký izraelský představitel.

 

20. 05. 2020 05:39 173 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem