Praha Jeruzalém

Prezidentský kandidát za Demokraty vystupňoval svou kritiku vůči uplatnění suverenity nad částmi Judeje a Samaří.

Autor: Elad Benari, 20.5.2020 00:02

Bývalý americký viceprezident a předpokládaný demokratický prezidentský kandidát Joe Biden v úterý vystupňoval své jednoznačné odmítnutí izraelského kroku k uplatnění svrchovanosti nad částmi Judeje a Samaří.

„Nepodporuji anexi,“ řekl Biden na nahrávce Jewish Insider během virtuálního fundraisingu mezi židovskými demokratickými voliči.

Biden vysvětlil, že jednostranné kroky kterékoli ze stran „by podkopaly“ vyhlídky na dohodnuté dvoustátní řešení.

Prezidentský demokratický kandidát v úterní výzvě účastníkům řekl, že by nebylo možné ospravedlnit využití americké vojenské pomoci – pozice, kterou do roku 2020 drželo několik bývalých prezidentských kandidátů – k naplnění závazku USA „krýt záda Izraele“.

Biden uvedl, že Washington „nemůže Izraelce plně ochránit bez míru“, a varoval, že „Izrael musí zastavit hrozbu anexe a zastavit jakékoli osidlování, protože tím hatí naději na mír“.

Vyzval také Palestinskou samosprávu (PA), aby ukončila podněcování k násilí, odsoudila teroristické činy a „plně uznala právo Izraele na existenci jako nezávislého židovského státu a garantovala jeho hranice“.

Biden dodal, že pokud bude zvolen, bude plně podporovat Zákon Taylor Force, který zastavuje pomoc Palestinské samosprávě, pokud bude i nadále platit renty osobám, které vedly teroristické útoky proti Izraelcům.

Předestřel, že za zastavený mírový proces jsou zodpovědní jak Izrael, tak i PA, a účastníkům vzkázal, že ani jedna z obou stran dnes není ochotna přijímout politické riziko přímých rozhovorů.

Biden také obvinil Trumpovu vládu a řekl, že prezident „přitakal všemu, co Bibi (Netanjahu) udělal, byť byl přesvědčen o důležitosti dvoustátního řešení“.

Jeho vyjádření jsou v souladu s těmi, které učinil začátkem tohoto měsíce, když pro JTA řekl, že by USA měly na Izrael tlačit, aby neučinil žádné kroky, které by mohly ohrozit dvoustátní řešení, čímž reagoval na zprávy, že by Izrael mohl uplatnit svrchovanost na částmi Judeje a Samaří.

„Pro izraelsko-palestinský mír by teď mělo být naší prioritou obnovení našeho dialogu s Palestinci a naléhání na Izrael, aby neučinil kroky, které znemožní dvoustátní řešení,“ řekl tehdy Biden.

 

20. 05. 2020 06:15 91 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem