Praha Jeruzalém

„Tohle byla ta poslední kapka,“ řekl Waheed Tahan z Jeruzaléma. Mohammad Massad, vůdce Palestinské organizace pracujících, byl neústupný, když řekl, že už vůdcům PA „nikdo nevěří“.

Autor: Sheri Oz, exkluzivně pro United with Israel, 24. května 2020

V pátek a v sobotu se palestinští Arabové na protest proti svým vůdcům vydali do ulic – premiér PA Dr. Mohammad Shtayyeh totiž vyhlásil stanné právo. Od pátku do pondělí byly, na svátek Eid al-Fitr z úředního rozhodnutí, zavřeny všechny mešity a podniky; na silnicích nesmí jezdit auta a lidé nesmějí opustit své domovy.

Důvod uvedený pro uzavření: Obyvatelé PA pracující v Izraeli, by se vrátili na svátky domů a přinesli by si odsud koronavir.

„Tohle byla ta poslední kapka,“ řekl Waheed Tahan z Jeruzaléma. Mohammad Massad, vůdce Palestinské organizace pracujících (PWO), byl neústupný: „Nikdo jim už nevěří.“

Pandemie koronaviru byla podle Massada pro palestinský lid zlomovým bodem, protože ukázala na obrovský rozdíl mezi chováním PA a Izraele. Naříkal nad tím, že lidé doma hladoví.

Zatímco jsou uzavřeny podniky a není práce, vedení PA nám neposkytuje žádnou mezinárodní humanitární pomoc, která byla našim lidem zaslána, uvedl Massad. Místo toho jde všechno do kapes vůdců.

Kromě toho sociální dávky vyplácené Izraelem těm, kteří tam pracují, nechodí na osobní bankovní účty zaměstnanců, ale na účty vedoucích PA. To bylo také impulzem k založení PWO, která dosud získala 42 000 členů.

PWO minulý týden podala k Nejvyššímu soudu petici, v níž Izrael žádá, aby PA neposkytoval půjčku 800 milionů šekelů, protože obyvatelé (PA spravovaných území) nic z toho neuvidí.

12. května izraelský televizní kanál Kan informoval o změně postojů Arabů ve východním Jeruzalémě vůči Izraeli. Před koronavirovou pandemií, popisoval obyvatel východního Jeruzaléma a sociální aktivista Daoud Siam, Izraelci (do východního Jeruzaléma) přicházeli jen, aby rozdávali pokuty nebo ničili nelegální výstavbu, teď ale rozdávají hladovým obyvatelům jídlo. Pro Kan News uvedl:

„Když k nám přijde Izrael rozdávat jídlo, víte, co říkají ti, co rozkradli ty peníze? „Je to jed. Nepřijímejte od nich vůbec nic. Nedovolte jim, aby si vás koupili za tašku potravin.“… Nedostala snad PA 800 milionů šekelů? Proč bych potom neměl dostat jídlo?“

Nedávno PA odmítla přijmout humanitární pomoc od Spojených arabských emirátů, protože dorazila přes izraelské mezinárodní Ben-Gurionovo letiště. Palestinské vládní zdroje následně tvrdily, že se jednalo o krytí pro normalizaci vztahů s Izraelem a že PA odmítá sloužit jako most pro tyto vazby mezi SAE a Izraelem.

„Židovský režim je citlivější“

Muslimská aktivistka a izraelská občanka Sara Zoabi, pro United with Israel řekla, že si vedení PA konfliktu s Izraelem „užívá“, protože do jejich pokladen stále tečou peníze. „O palestinský lid se vůbec nestarají.“

Podle Zoabiové není téměř žádný palestinský arabský obyvatel, který by neměl osobní zkušenosti s Izraelci, ať už jde o vojáka IDF nebo o obyvatele nedaleké židovské komunity v Judeji a Samaří. Tvrdí, že velká část palestinského obyvatelstva chce, aby nad nimi Izrael uplatnil svou suverenitu.

„Židovský režim je citlivější,“ řekla. Mluvila o svém strýčkovi, který jí popisoval, jak byl šťastný, když viděl, že do jeho vesnice spravovanou PA přijel tank IDF.

Massad uvedl, že palestinská ulice dává najevo, že chtějí skončit s vedením PA: „Už máme plné zuby zkorumpovaných vůdců PA a chceme, aby PA padla a nastoupil Izrael. Nedovolíme nikomu, aby nám určoval kdo má být náš vůdce.“

Přednesl také poselství pro západní novináře, kteří Abbáse vnímají, jako muže míru: „Je-li mužem míru a dobrým vůdcem, tak si ho vezměte do Bílého domu.“

I Tahan měl jasno v tom, že upřednostňuje izraelskou suverenitu před režimem PA, a dodal, že mnoho palestinských Arabů dnes proklíná den podpisu dohod z Osla. Mluvil o oslavách, kterými palestinský lid přivítal Arafata, když přijel. „Uvítali jsme je jako osvoboditele a doufali, že jsou to slušní vůdci,“ řekl.

Brzy jsme však viděli, že to byla iluze, pokračoval Tahan. Lidé viděli, jak členové PLO, dříve žijící v chudobě - ​​„spali na ulicích,“ říkal – žili za pár let v nádherných domech a řídili drahá auta, zatímco my jsme tu měli čím dál tím víc rozbité cesty.

Mnoho lidí, stejně jako Massad, lituje První intifady, která přinesla proces v Oslu. „Přitáhli jsme z Tunisu a Libanonu zločin,“ připustil.

Uznává také dvousečný účinek teroru vůči Izraelcům: „Kulka, která zabije jednoho Izraelce, nakonec zabije tisíc Arabů,“ prohlásil. „Chceme být svobodní.“

Mezitím Abbas pokračuje ve splétání svých podvodných sítí a obviňuje povstání z toho, že PA ukončila bezpečnostní spolupráci s Izraelem, informovaly v sobotu večer Kan News. Varoval Izrael, aby nepřevzal moc Hamas a nerozpoutal nový teror.

Massad popírá, že by na této hrozbě bylo cokoli pravdvivého, a Tahan říká, že je pro Abbáse typické svalit vinu za to, co sám způsobil, na někoho jiného. „Pokaždé, když chce PA ospravedlnit svou brutalitu, použije omluvu, že bojuje proti Hamasu. To už opravdu nezabírá.“

 

25. 05. 2020 06:43 945 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem