Praha Jeruzalém

Po deseti letech po střetu s islamistickými extremisty na palubě lodi Mavi Marmary promluvil jeden s vojáků, který se této akce zúčastnil.

Od: Arutz Sheva, 31.5.2020 8:14

Deset let po obsazení Mavi Marmary jeden z vojáků zapojených do akce na této lodi pro Yisrael Hayom promluvil o divoké bitce, ke které tu došlo.

Major v záloze N. byl šestým vojákem, který dosedl na palubu Mavi Marmary. Podle něj je i po deseti letech  toto téma pro některé z jeho přátel velmi citlivé: „Nebyla to první ani poslední flotila, kterou jsme potřebovali zastavit. Neobvyklou věcí na této flotile bylo velké množství námořníků."

„Před operací jsme věděli, že je tu mnoho aktivistů, ale nevěděli jsme, že kromě agentů, kteří na loď nastoupili v Antalyi, se tu také v Istanbulu nalodilo asi 60 teroristických agentů IHH. Před případem Mavi Marmary jsme se setkali s mírovými aktivisty, ale ne s teroristy, kteří dostali zaplaceno, aby zabíjeli vojáky IDF.“

N., který také sloužil jako záchranář, si vzpomíná: „Na Marmaře to mohlo být ještě horší… Na briefingu jsme probírali extrémní scénář. Kdybychom to takto neřešili, pravděpodobně bychom skončili v podpalubí jen v havajských košilích. Přestože média hlásila, že jsme šli dolů s paintballovými zbraněmi, byli jsme v plné výzbroji – s vestami a ostrou municí.“

Major N o tom nechtěl moc mluvit, ale poznamenal, že jeden z jeho přátel byl aktivisty IHH „unesen“ a vojákům trvalo dlouho, než pochopili, co se mu stalo a našli ho: „Vím jen, že jsem ho našel asi po 40 minutách a ošetřil jsem ho.  Od chvíle, co jsme skončili, pět minut poté, co jsme sklouzli dolů, až do 6 hodin ráno, asi hodinu a půl, jsem nepřestal ošetřovat raněné.“

Mavi Marmara byla jednou ze šesti lodí, které se pokusily dostat do pásma Gazy kontrolovaného Hamasem a přerušit izraelskou blokádu, která měla zabránit pašování zbraní teroristům. Zatímco ostatních pět lodí izraelské námořní síly obsadily bez incidentu, v Mavi Marmara čelily násilnému odporu.

Poté, co na síly IDF na lodi zaútočily desítky útočníků, bylo zabito devět turackých aktivistů. Při potyčce bylo zraněno deset izraelských vojáků.

 

01. 06. 2020 06:51 337 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem