Praha Jeruzalém

Zdroj blízký jordánskému králi říká, že král navzdory svému odporu vůči anexi nezruší mírovou smlouvu s Izraelem.

Autor: Elad Benari, 5.6.2020 4:34

Zdroj blízký jordánskému králi Abdulláhovi II. ve čtvrtek objasnil, že „navzdory dojmu, který zanechalo jeho prohlášení, král Abdullah nezruší mírovou dohodu s Izraelem“.

Zdroj citovaný Kan 11 News uvedl: „Dáváme Izraeli víc, než oni nám – naše zpravodajské služby vědí, co se děje v Sýrii a Iráku.“

Jordánský král nedávno Izrael varoval před vyhlášením svrchovanosti v Judeji a Samaří a prohlásil, že pokud by ji Izrael uplatnil, „vedlo by to k masivnímu konfliktu s Jordánským hášimovským královstvím“.

Jordánský premiér Omar al-Razzaz později vyhrožoval, že by v případě vyhlášení suverenity hášimovské království přezkoumalo své vztahy s Izraelem.

Jordánsko je spolu s Egyptem jednou z pouhých dvou arabských zemí, které s Izraelem podepsaly mírovou dohodu. Mnoho Jordánců však stále vnímá Izrael jako svého nepřítele a protestuje proti tomu, co považují za „normalizaci“ s židovským státem.

Kromě toho je parlament země, který je složen převážně z islamistů, nadále protiizraelsky zaměřený a více než jednou vyzval ke zrušení mírové smlouvy.

 

05. 06. 2020 05:56 214 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem