Praha Jeruzalém

Státy Perského zálivu údajně Bílému domu vzkázaly, že podpora vyhlášení izraelské suverenity by poškodila úsilí o sblížení s Izraelem.

Od: Arutz Sheva, 14.6.2020 5:57

Státy Perského zálivu nedávno vyslaly Bílému domu varování, že „zelená pro izraelskou anexi by vážně narušila úsilí Trumpovy administrativy získat státy Perského zálivu pro podporu jeho mírového plánu a přimět je, aby ustoupily,“ informovaly v sobotu Channel 12 News.

Státy Perského zálivu údajně Bílému domu objasnily, že takovýto krok nejenže vážně naruší vzájemné vztahy, ale také ukončí veškeré pokusy o veřejné sblížení s Izraelem.

Tato zpráva následuje komentář, který v pátek v Yediot Aharonot publikoval Yousef Al Otaiba, velvyslanec Spojených arabských emirátů ve Spojených státech. Al Otaiba v něm naléhal na Izrael, aby upustil od plánů prosazovaných premiérem Benjaminem Netanjahuem o rozšíření izraelské suverenity na zhruba 30% Judey a Samaří jako součást Trumpova mírového plánu pro Střední východ.

„Jednostranný a úmyslný akt anexe je nezákonné zabavení palestinské země. Odporuje jak arabskému, tak i mezinárodnímu konsensu k palestinském právu na sebeurčení,“ napsal Al Otaiba.

Al Otaiba řekl, že plán suverenity „vyšle šokové vlny“ po celém Blízkém východě a rozhoupe další umírněné arabské státy, jako je Jordánsko.

Názor Al Otaiba přišel pár týdnů poté, co několik představitelů z umírněných arabských zemí pro Izrael Hayom uvedlo, že arabské státy napojené na USA plán vyhlášení suverenity mlčky akceptují.

Zpráva reagovala na kritiku Palestinské samosprávy, která vyžadovala od arabských států „vyjasnění“, a lamentovala nad tím, že nepřišlo žádné oficiální popření zpráv Izrael Hayom.

 

15. 06. 2020 07:13 161 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem