Praha Jeruzalém

Palestinská policie zatkla Palestince, kteří v rozhovorech pro izraelskou televizi řekli, že by upřednostňovali izraelskou anexi před Palestinskou samosprávou a odvezla je do svých center k mučení.

Autor: Yakir Benzion, United With Israel, 19. června 2020

Palestinská policie zatkla několik Palestinců, kteří promluvili pro izraelskou televizi a odvezla je do svých mučících center, uvedl v pátek izraelský novinář, který s nimi vedl rozhovory.

Reportér arabské sekce Channel 13 Tzvi Yehezkeli řekl, že základem poselství, které minulý týden v rozhovorech získal byl „obrovský nepořádek“, díky němuž hned několik Palestinců uvedlo, že dávají přednost anexi a životu pod izraelskou vládou, nikoli Palestinskou samosprávu Mahmúda Abbáse.

„Všichni, kteří tu promluvili – dostávám mraky telefonátů od jejich rodinných příslušníků – jak ti, kteří mluvili otevřeně, ale neřekli nic proti PA i ti, jejichž tváře byly rozmazané, všechny je PA pozatýkala,“ řekl Yehezkeli v rozhovoru pro Tel Aviv’s FM radio 103.

„Bylo to asi pět nebo šest lidí, kteří řekli jen to, že dávají přednost izraelskému občanskému průkazu, protože je PA drtí a krade jejich peníze,“ řekl Yehezkeli v rozhovoru s kolegou novinářem Avi Issacharoffem – oba mluví plynně arabsky.

„Právě teď jsou v mučírnách PA, a to je prostě strašné,“ řekl Yehezkeli.

Minulý týden Jehezkeli odjel do několika palestinských měst v Judeji a Samaří, kde hovořil s jejich obyvateli, a ptal se jich na to, co si myslí o záměru premiéra Benjamina Netanjahua uplatnit izraelskou suverenitu na izraelské osady, přičemž by tento krok zasáhl i některá arabská města a vesnice.

Hned několik Palestinců uvedlo, že dávají přednost myšlence života pod izraelskou vládou, než aby zůstali pod palcem Palestinské samosprávy.

Yehezkeli řekl, že zatčení je nezamýšleným důsledkem rozhovorů, které ukázaly, že navzdory tomu, že PA směrem k probíhající anexi hrozí na všechny strany, má palestinská ulice často jiný názor a mnoho z nich by se své vlády raději zbavilo.

„Je milionkrát lepší, aby byl Izrael zodpovědný za celé území,“ řekl jeden Palestinec. „Jsme připraveni žít raději pod izraelskými vojenskými botami, než mít za svou hlavu Abbáse.“

Yehezkeli uvedl, že při dotazech, co si Palestinci myslí, byla vidět obrovská propast mezi vůlí lidu a prohlášeními jeho vůdců, vzniklá během posledních 20 let. Předseda PA Abbás říká jednu věc a lidé chtějí něco jiného a nebojí se to říct nahlas.

Jeden z Palestinců řekl: „Jsem z vesnice Jeba. Chci, aby tu vesničané byli šťastní. Dnes podléhají (Palestinské) samosprávě a chtějí Netanjahua a nikoho jiného, chtějí izraelský občanský průkaz.“

 

21. 06. 2020 07:24 487 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem