Praha Jeruzalém

„1. července si budeme pamatovat, protože se žádný historický krok neuskutečnil,“ řekla Ayelet Shakedová.

Autor: Josh Plank, World Israel News, 2. července 2020

Členka Knessestu Ayelet Shakedová ze strany Yamina ve středu kritizovala premiéra Benjamina Netanjahua za odložení jeho velmi proklamovaného plánu na vyhlášení suverenity nad částmi Judeje a Samaří.

„1. července si budeme pamatovat, protože se žádný historický krok neuskutečnil,“ řekla Shakedová v rozhovoru pro Ynet.

„Netanjahu během své volební kampaně strašil, že pokud s ministrem obrany Bennym Gantzem prohraje, spojí se Gantz v Knessetu na úkor země s Araby. Teď ale vidíme, že byl sám jejich silami rozdrcen a žádná slibovaná anexe neproběhla,“ řekla.

Shakedová uvedla, že doufá, že Netanjahu využije příštích pár měsíců k vyhlášení suverenity v částech Judeje a Samaří, tedy ještě v době, kdy má Izrael stále ještě relativně nakloněnou americkou administrativu.

„Doufám, že se postaví tváří v tvář Gantzovi, ministru zahraničí Gabimu Ashkenazimu i Bílému domu, aby anexe prošla,“ řekla.

Shakedová uvedla, že je proti vytvoření palestinského státu v částech Judeje a Samaří výměnou za izraelskou suverenitu nad těmi ostatními částmi.

„Tohle je červená čára, kterou bychom nedovolili překročit,“ řekla Shakedová. „Pokud to bude nutné, získáme pro to příznivce z Netanjahuova Likudu. S některými členy jeho strany se na tom shodneme a očekáváme, že také takovýto návrh odmítnou.“

Ve středu také pro Jerusalem Post Shakedová uvedla, že věří, že je prezident Trump „skutečným přítelem Izraele“, a že „předseda vlády by měl této příležitosti využít, aby uplatnil izraelskou suverenitu na Judeou a Samařím“.

„Pokud je americká strana ochotna uznat 30% území, měli bychom to udělat na 30% území, ale samozřejmě bez založení palestinského státu,“ řekla.

Shakedová také uvadla, že Netanjahu už v minulosti mnohokrát vyjádřil svou podporu demilitarizovanému palestinskému státu.

„Pokud podnikne kroky na podporu palestinského státu, pak jsem si jistá, že ztratí podporu pravice. Pokud to jsou to ovšem jen řeči, potom to může zvládnout,“ řekla.

 

03. 07. 2020 06:43 137 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem