Praha Jeruzalém

Bezpečnostní expert odhaduje, že většina hlavní íránské haly s odstředivkami byla při záhadné explozi z minulého týdne v jaderném zařízení Natanz zničena.

Autor: Yakir Benzion, United With Israel, 9. července 2020

Odborník na íránský vojenský jaderný program říká, že záhadná exploze z minulého týdne, která zasáhla přísně tajné jaderné zařízení Natanz, zničila téměř tři čtvrtiny hlavní íránské haly s odstředivkami, informovaly ve čtvrtek Jerusalem Post.

David Albright z Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost uvedl, že analýza je založena na nových družicových fotografiích, které ukazují na závažnější škody než původní snímek zveřejněný Íránci minulý týden. Albright dospěl k závěru, že drtivá většina haly s odstředivkami byla zničena, což pravděpodobně znamená zpoždění íránského jaderného programu – tedy obohacování uranu.

„Je zřejmé, že došlo ke gigantickému výbuchu, který zničil téměř tři čtvrtiny hlavní haly s odstředivkami, a způsobil požár, který spálil velkou část budovy. Spálení budovy bylo (na snímcích) rozpoznatelné a zároveň bylo vidět, kde byla explozí zničena střecha,“ řekl Albright JP.

„Komerční satelitní snímky s vysokým rozlišením… ukazují, že íránské středisko odstředivek (ICAC) v Natanzu utrpělo značné, rozsáhlé a pravděpodobně nenapravitelné poškození své hlavní části haly,“ uvedl Institut ve zprávě o incidentu.

Íránští představitelé zpočátku o incidentu v Natanzu informovali velmi neurčitě a uvedli, že šlo pouze o požár. Ovšem poté, co arabská média a New York Times uvedli, že za explozí stojí Izrael, tak mu slibovali odvetu.

Albright řekl, že íránský obrat v informování o tom, co se stalo, pomohl potvrdit jeho zjištění.

„Zatímco první zprávy z Íránu naznačovaly, že byl požár „lokalizován“ a omezen na „infrastrukturní budovu“, potom „novější íránská přiznání uvádějí, že došlo k „významným“ škodám.“

Exploze v Natanzu je nejvýznamnější ze série výbuchů, které v posledních několika týdnech zasáhly Írán, včetně velkého výbuchu, který podle všeho zničil podzemní raketovou továrnu v horách poblíž Teheránu.

Írán začal na začátku roku 2019 porušovat podmínky jaderné dohody z roku 2015 a odhaduje se, že byl před výbuchem v Natanzu čtyři až šest měsíců od možnosti vyrobit jadernou bombu, uvádí tato  zpráva.

 

12. 07. 2020 06:37 186 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem