Praha Jeruzalém

Služba pro vnější činnost EU oznámila pátou dohodu o pozemních projektech ve prospěch PA v Oblasti C, čímž oficiálně dosáhla investic ve výši 15,2 milionu EUR.

Autor: Mordechai Sones, 16.7.2020 10:42

Služba pro vnější činnost EU (EEAS) tento týden oznámila zahájení pátého projektu v oblasti výstavby a infrastruktury ve prospěch Palestinců v Oblasti C, čímž se celková oficiální částka přidělená na tyto projekty zvýšila na 15,2 milionu EUR.

Přestože v tiskovém prohlášení jsou uvedené projekty obvykle deklarovány jako zdánlivě neškodná humanitární pomoc, dnešní oznámení strhává masku, která obvykle tuto politickou agendu pokrývá. Financováním stavebních a infrastrukturních projektů, které nedostaly ani nepožádaly o povolení izraelské civilní správy – jak to vyžaduje mezinárodní právo a jak je stanoveno v dohodách z Osla, jejichž je EU signatářem – nejsou už tyto „humanitární“ projekty ničím jiným než nelegálními nástroji uzurpující půdu ve strategických oblastech Judeje a Samaří.

„Absurdnost dnešního oznámení by byla směšná, kdyby nebyla tak zákeřná,“ říká ředitel Regavim Meir Deutsch. „Tvrdí, že na jedné straně odsuzují jednostranné kroky („Postoj Evropské unie k Oblasti C je jasný: neuznáme žádné změny hranic před rokem 1967, a to ani pokud jde o Jeruzalém, kromě těch, na kterých se shodli obě dvě strany“) a stejným dechem financují řadu projektů, které na místě tvoří realitu a pokládají základy pro vytvoření Palestinského státu v Oblasti C („EU a členské státy EU podporují developerské intervence v Oblasti C zahájené a podporované palestinským ministerstvem místní správy“). Jinými slovy – neuznáme žádné změny, pokud to nejsou naše vlastní změny …“

Je zvláštní, že EU a její členské státy nefinancují bydlení, vzdělávání, zaměstnanost, vodní infrastrukturu nebo elektrickou rozvodnou síť v Oblastech A a B, v oblastech Judeje a Samaří v jurisdikci Palestinské samosprávy – ty by si totiž podobné investice jistě zasloužily.

 

17. 07. 2020 06:19 180 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem