Praha Jeruzalém

Odborník na arabské záležitosti Yoni Ben Menachem objasňuje, jaké jsou překážky v nepřímých kontaktech mezi Izraelem a Hamasem.

Autor: Nitsan Keidar, 22.7.2020 4:08

Média hlásí v pokusech získat kontakty k propuštění izraelských vězňů držených Hamasem patovou situaci.

Odborník na arabské záležitosti Yoni Ben Menachem, vedoucí výzkumný pracovník v Jeruzalémském centru, vysvětlil v úterý rv ozhovoru pro Arutz Ševu hlavní problémy, které brání pokroku v této záležitosti.

„Dohoda je pozastavena, protože tu jsou signály a prohlášení od vysokých představitelů Hamasu, kteří chápou, že se současná izraelská vláda poučila z dohody Šalit a Netanjahu nechce opakovat stejné chyby.“

„Přestože vláda dosud oficiálně nepřijala doporučení Shamgarova výboru v této věci, snaží se implementovat některá doporučená kritéria, která stanovují podmínky, na které Hamas není připraven,“ uvedl Ben Menachem.

Pokračoval: „Existují dvě hlavní překážky: Zaprvé, Izrael odmítá propustit několik desítek teroristů, kteří byli propuštěni v dohodě Šalit, vrátili se k terorismu a byli Šin Bet znovu zatčeni. Pčedstavitelé v Jeruzalémě říkají že je to otázka zásadního významu, ve které není možné dělat kompromisy. Druhou je požadavek Hamasu propustit stovky teroristů vrahů, včetně některých velkých symbolů terorismu proti Izraeli, a o tom nejsme připraveni jednat.“

Ben Menachem v článku zveřejněném v posledních dnech napsal, že se zvyšuje tlak na vůdce Hamasu, aby se pokusili unést další Izraelce, aby změnili rovnováhu a donutili Izraeli k dohodě.

„Od začátku koronavírového období se zvyšuje tlak na vysoké členy vojenského křídla Hamasu, a to jak ze strany rodin teroristů, tak ze strany teroristů samotných, aby urychlili dohodu s Izraelem ze strachu, že tito teroristé ve vězení zemřou. Během tohoto období se vůdce Hamasu Yahya Sinwar pokusil zorganizovat „humanitární gesto“, ve kterém by Izrael propustil nemocné teroristy, ženy a nezletilé osoby uvězněné za teroristické trestné činy výměnou za informace o osudu vězňů a pohřešovaných osob v rukou této organizace. Izrael tuto nabídku odmítl, protože chcel uzavřít jen jednu dohodu a nikoli fázovanou, jako tomu bylo v případě dohody Šalit.“

„V současné situaci se tlak teroristů a jejich rodin na vůdce Hamasu opět zvyšuje a zdá se, že vojenská skupina organizace dospěla k závěru, že ke změně postoje Izraele je třeba zvýšit sázky neboli získat další páky jako únos izraelských civilistů nebo vojáků, aby byl se vyjednávání urychlilo,“ dodal.

Ben Menachem tvrdil, že má Hamas velké potíže s realizací únosů v Judeji a Samaří i v pásmu Gazy. „Jedním z nápadů Hamasu bylo použití komanda, které by provedlo únos po moři - takovéto plány existují a Izrael by se na ně měl připravit. To je ta nejzvažovanější varianta ve válce Hamasu proti nám.“

Izrael nejedná v otázce svých  vězěných a pohřešovaných osob správně, řekl. „Bohužel tu sice máme rozhodnutí vlády z doby před dvěma či třemi lety, použít na Hamas pákový efekt k urychlení dohody, včetně zajetí vysokých postav Hamasu, které by byly použity jako vyjednávací žetony, k tomu ale nedošlo."

 

22. 07. 2020 06:41 370 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem