Praha Jeruzalém

Poté, co superhrdina reálného života Michael Ben Zikri zahynul při záchraně životů beduínské matky a jejích tří dětí, se arabský politik zavázal pomenovat po něm hlavní ulici ve svém městě.

Od United With Israel, 20. července 2020

Začátkem července zemřel 45 letý Izraelec Michael Ben Zikri poté, co zachránil beduínskou matku a její tři děti, před utopením v jezeře, kde si užívali víkend.

Stovky Židů i Arabů se v Ashdodu účastnily pohřbu tohoto muže, přičemž jeden z příbuzných beduínské rodiny pro televizní stanici uvedl: „Dnes je těžké najít hrdinu, jako byl on.“

Desítky beduínů z města Hura nesly na pohřbu plakáty se slogany oceňující hrdinství Ben Zikriho a děkující za záchranu rodiny.

Bývalý člen Knessetu za Arabskou kandidátku řekl rodině Ben Zikriho, že celá komunita sdílí jejich zármutek a slíbil, že na jeho počest přejmenuje hlavní ulici ve městě.

Po pohřbu sdílelo izraelské Ministerstvo zahraničí v arabštině a perštině tento příběh na svých účtech sociálních sítí a získalo pochvalné ohlasy od muslimů z celého světa.

„Skutečnost, že máme politické neshody, neznamená, že je máme i v oblasti humanity,“ uvedl komentátor Lay of the Land z Egypta.

Další komentář z Iráku napsal: „Tohle jsou Izraelci, kteří milují všechny a pomáhají všem,“ zatímco saharská zpravodajská stanice Asharq Al-Awsat se sídlem ve Velké Británii zveřejnila účet beduínů, kteří se setkali s rodinou Ben Zikri, aby jí kondolovali.

Podle manažera arabských sociálních médií Ministerstva zahraničí Yonatana Gonena se „lidé od Maroka po Irák, z Ománu po Sýrii mohli ztotožnit s tímto příběhem a jednomyslně a masivně uctít Michaelovo hrdinství, někteří dokonce poukazovali na koexistenci s Izraelem jako na vzor.“

Ben Zikri zakročil, když viděl, jak se beduínská rodina dostala pod vodu kvůli otevření odtokové průrvy v umělém jezeře poblíž pláže Zikim poblíž Aškelonu, asi 50 km jižně od Tel Avivu.

Ben Zikri zachránil matku, dvě dívky ve věku 14 a 7 let a jejich desetiletého bratra.

Vyčerpaný Ben Zikri zřejmě sám sklouzl pod vodu a jeho tělo našli později záchranáři Magen David Adom, bylo již ale příliš pozdě a nemohl být znovu oživen.

Izraelský prezident Reuven Rivlin vzdal Ben Zikrimu hold a oznámil, že jeho kancelář vytváří nové civilní ocenění pro občany, kteří svými hrdinskými činy inspirují ostatní.

„Rozhodl jsem se poprvé udělit zvláštní uznání požehnané památce Michaela Ben Zikriho, jehož činy jsou příkladem výjimečné občanské akce,“ tweetoval Rivlin, který po skončení doby truchlení pozval obě rodiny do své rezidence.

 

22. 07. 2020 07:16 442 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem