Praha Jeruzalém

Íránské bezpečnostní orgány vyloučily útoky drony nebo raketami, jako příčinu výbuchu v jaderné lokalitě v Natanzu.

Autor: Elad Benari, Kanada, 1.8.2020 2:08

Člen vlivného íránského bezpečnostního orgánu v pátek uvedl, že vylučuje útoky drony nebo raketami jako příčinu incidentu v jaderné lokalitě v Natanzu, uvedla agentura AFP.

„Je jisté, že podle našeho názoru nejde o dronový, bombový ani raketový útok,“ citovala tisková agentura ISNA Mojtaba Zolnoura, vedoucího Parlamentního výboru pro národní bezpečnost a zahraniční věci.

 

„Ve vnitřní části budovy jsou stopy po výbuchu, ale protože vyšetřování probíhá, nebudu prozrazovat podrobnosti,“ dodal.

2. července Írán oznámil „incident“ v komplexu Natanz, ale řekl, že nezpůsobil žádné ztráty na životech ani nezastavil práce na obohacování uranu.

Nejmenovaný středoevropský zpravodajský důstojník později pro The New York Times uvedl, že je za útok zodpovědný Izrael, a že byl proveden pomocí silné bomby. Izrael se ke zprávě nevyjádřil.

Minulý týden člen výboru pro národní bezpečnost íránského parlamentu uvedl, že byl výbuch v Natanzu způsoben „narušením bezpečnosti“.

Írán varoval, že každá země, o které zjistí, že je za výbuch v Natanzu odpovědná, by měla očekávat odvetu.

Výbuch v Natanzu nastal šest dní poté, co došlo k explozi poblíž vojenského komplexu v oblasti Parchin jihovýchodně od Teheránu – ta íránským hlavním městem otřásla. Úřady označily za příčinu výbuchu „úniky z plynových nádrží“.

 

02. 08. 2020 06:14 83 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem