Praha Jeruzalém

Napětí na hranicích Gazy se stupňuje – Hamas vypálil, ve zjevném „varování“ Izraeli, salvu raket do moře.

Autor: Benjamin Kerstein, The Algemeiner, 10. srpna 2020

Jde o zjevné „varování“ Izraele – v době rostoucího napětí na hranici mezi Izraelem a pásmem Gazy vypálil salvu raket do Středozemního moře.

V posledních dnech došlo k řadě zápalných a výbušných balónových útoků a střelbě u hraničního plotu, při které byli napadeni stavební dělníci a vojáci IDF.

Izrael pokaždé zareagoval a zaútočil na cíle Hamasu v Gaze. V neděli se setkal ministr obrany Benny Gantz a náčelník štábu IDF Aviv Kochavi a údajně se rozhodli, že budou reagovat na jakékoli další útoky s větší silou, a to i při riziku eskalace a války.

Izraelský zpravodajský server N12 uvedl, že na tomto pozadí Hamas v pondělí vypálil, jako signál Izraeli, do moře pět až sedm raket.

Rakety byly zjevně vyrobeny Hamasem na místě, ten doposud má potíže s propašováním raket do Gazy kvůli izraelské blokádě enklávy a egyptskému uzavření tunelové infrastruktury na Sinajské hranici.

Vrchní představitel Hamasu a jeho spoluzakladatel Mahmúd al-Zahar uvedl: „Jakákoli agrese izraelské armády vůči Gaze vystupňuje riziko nepředpokládaných následků.“

„Izrael musí okamžitě zrušit blokádu a splnit humanitární potřeby obyvatel pásma Gazy,“ dodal.

Pokud jde o balónové útoky, al-Zahar řekl: „Obyvatelé pásma Gazy vyjádřují své pocity způsoby, které uznávají za vhodné.“

 

11. 08. 2020 05:56 202 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem