Praha Jeruzalém

Teroristická skupina Hizballáh podporovaná Íránem prý chtěla použít skladovaný materiál ve „třetí libanonské válce“ proti Izraeli.

Autor: Paul Shindman, World Israel News, 10. srpna 2020

Dusičnan amonný, který minulý týden vybuchl v Bejrútu, patřil teroristické skupině Hizballáh, která měla v úmyslu použít tento materiál ve válce proti Izraeli, uvedl v pátek jeden z TOP reportérů.

Vůdce íránské teroristické organizace Hassan Nasrallah je nejvýše postavená osoba zodpovědná za materiál, který byl skladován v přístavu v Bejrútu před masivním výbuchem, který se stal minulý týden. Vyžádal si více než 150 životů, zranil 6 000 lidí a zanechal velkou část Libanonské hlavní město v troskách, uvedl reportér Zvi Jehezkeli z Arabské sekce Channel 13.

„Vnímám Nasrallaha jako hlavního viníka a hlavní osobu zodpovědnou za přinesení a následné skladování tohoto materiálu, dusičnanu amonného, v přístavu. Jako osoba pověřená správou přístavu a hraničních přechodů se právě této zodpovědnosti snaží aktuálně vyhýbat,“ uvedl Yehezkeli v rozhovoru pro 103FM radio v Tel Avivu.

Yehezkeli hovoří plynně arabsky a je známý tím, že je členem malé skupiny izraelských reportérů, kteří cestují do zahraničí a pohybují se v zákulisí. Dvakrát infiltroval islámské skupiny v Evropě, aby podal zprávu o tom, jak tam působí Islámský stát a Muslimské bratrstvo.

Na otázku, zda byl dusičnan amonný určen k použití proti Izraeli, byl Yehezkeli nevyhýbavě jednoznačný.

„Rozhodně. Tento materiál je nejdostupnějším materiálem pro polovojenské a teroristické organizace k explozím největšího rozsahu. Je to materiál, který měl být použit ve třetí libanonské válceproti nám,“ řekl Yehezkeli, ale nijak dál nerozváděl, na čem svůj závěr postavil.

„Hizballáh má v získávání tohoto materiálu dlouhou historii – prohledávají od roku 2011 celý svět, aby ho získali – kdekoli, v jakékoli kolabující zemi.“

Yehezkeli odmítl, že by každodenní masové demonstrace v Bejrútu proti korupci vlády a za její změnu byly účinné a řekl, že se tu vůdce Hizballáhu drží už příliš dlouho.

„Nasrallah se nevzdá. Je pravda, že teď utrpěl ránu. Vidím jak Nasrallah bojuje proti libanonskému lidu. Takže tady začíná bitva a já nevím, kdo ji vyhraje, ale Nasrallah nikam nepůjde,“ řekl Yehezkeli.

 

12. 08. 2020 05:29 487 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem