Praha Jeruzalém

Zatímco oba národy mají diplomatické vztahy, Malawi dnes nemá v Izraeli své velvyslanectví.

Autor: Yakir Benzion, United With Israel, 6. září 2020

Malawi se stane prvním africkým státem, který otevře svou diplomatickou misi v Jeruzalémě, informovaly v sobotu noviny Nyasa Times.

Prezident Lazarus Chakwera ve svém poselství k národu řekl: „Malawi zřídí svou diplomatickou misi s Izraelem v Jeruzalémě,“ uvedly Times.

Chakwera zvítězil v červnových prezidentských volbách v této zemi jihovýchodní Afriky, jejíichž převážně 19 milionů křesťanů žije na hranicích s Mosambikem, Zambií a Tanzanií.

Chakwera řekl, že chce, aby toto velvyslanectví Malawi bylo „schopno dosáhnout ambiciózních cílů celosvětové podpory národních zájmů Malawi“.

Mezi tyto cíle patří otevření nové diplomatické mise v Jeruzalémě, řekl prezident a on „bude o tom v blízké budoucnosti sdílet další podrobnosti“.

Zatímco oba národy mají diplomatické vztahy, Malawi v současné době nemá v Izraeli své velvyslanectví. Oded Joseph, izraelský velvyslanec v Keni, dubluje svoji roli velvyslance i pro Malawi, a to ze své kanceláře v Nairobi, 1450 kilometrů severně od hlavního města Malawi Lilongwe.

Vedoucí malawské církve Zacc Kawalala tento krok uvítal a poděkoval.

„Nová diplomatická mise v Jeruzalémě v Izraeli!!! (Žalm 122: 6) Tančete po celou dobu. #Praying4Malawi,” tweetoval Kawalala.

Loni v listopadu Chakwera uskutečnil třídenní soukromou návštěvu Jeruzaléma, „když se v modlitbě obrátil k Bohu a prosil ho za vítězství nad ničemností a za vládu dobrých vůdců a práva nad Malawi,“ uvedly Times.

Chakwera poslal na Tweeter své fotografie v Jeruzalémě a napsal: „Dal jsem si pauzu a navštívil kostel Božího hrobu v Izraeli, kde jsem se nějaký čas modlil za naši krásnou zemi.“

 

V červnu 2019 Chakwera, bývalý vedoucí církve Assemblies of God v Malawi, vstoupil do třídenního „Esteřina postu“, aby se modlil za „vítězství nad ničemností a za to, aby v Malawi vládli dobří vůdci a pravda.“ Příběh židovské královny Ester v době Purim vypráví, jak se po tři dny zdržela jídla a pití a modlila se za přežití svého národa.

Izrael a Malawi navázaly diplomatické vztahy v roce 1964. Začátkem srpna uspořádal ministr zahraničních věcí Malawi Eisenhower Mkaka virtuální setkání s Odedem Josephem, během něhož bylo „ústřední fází jejich diskuse, jak mohou tyto dvě země obnovit své diplomatické vztahy,“ tweetovalo Ministerstvo zahraničních věcí Malawi.

 

07. 09. 2020 06:47 178 Daniel Žingor Zdroj: United with Israel

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem